1. YAZARLAR

  2. Meltem Tuna Kırcılar

  3. “ACİL DURUM KAÇIŞ PLANI”
Meltem Tuna Kırcılar

Meltem Tuna Kırcılar

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

“ACİL DURUM KAÇIŞ PLANI”

A+A-

 Sahada çalışmakta olan bütün iş grupları acil durumlarda nasıl davranmaları ve ne yapmaları konusunda bilgilendirilmelidirler. Bu bilgilendirmeler vardiya başlamadan önce yapılan saha toplantıları sırasında formenler ya da kısım şefleri tarafından yetkili işçilere aktarılmalıdır. İş gruplarına yeni katılımların olduğu durumlarda bu toplantılar mutlaka iş öncesinde yapılmalıdır. Ayrıca çalışanlar da acil durumlarda ne yapmaları gerektiğini bilmekle yükümlüdürler. Dolayısıyla işe başlamadan önce, gerektiğinde sorup öğrenilmelidir. Acil durum sireni çaldığında ya da telsiz anonsu ile acil durum haberi alındığında yapılması gerekenler:

1. Elektrikli aletlerin enerji bağlantıları kesilir, asılı halde yük varsa emniyetli bir yere indirilir, takılmaya müsait aletler yürüyüş yolları üzerinden kaldırılır.

2. Panik yapmadan, koşmadan ve seri adımlarla daha önce belirlenmiş en yakın Acil Durum Toplanma Alanına gidilir.

3. Toplanma alanlarında aşırı yığılmalar olduğunda, olası izdihamı önlemek için panik yapılmamalıdır.

4. Toplanma alanına gelindiğinde formenlerin ya da acil durum görevlilerinin emirleri doğrultusunda, daha önce belirlenen yerlerde ekip başları ya da formenlerin arkasında 10’arlı tek sıralara geçilir. Sıranın en önündeki kişi kendi sırasından sorumludur. Sorulduğunda kişi sayısı yetkili kişilere bildirilmelidir.

5. Toplanma alanlarında bir süre beklemek gerekebilir, bu süre içerisinde, tehlike geçene kadar, oluşturulan sıralar bozulmadan, sessiz ve sakin bir şekilde bekleme sürdürülür.

6. Tehlike geçtiğinde, yetkili kişi tarafından, tehlikenin geçtiği ve iş alanına giriş izni verilir. Bu emri duymadan hiç kimse çalışma alanlarına girmemeli ve toplanma alanından ayrılmamalıdır

7. Toplanma alanlarından çalışma alanlarına dönülürken, yine sakin bir şekilde, tek sıralar halinde, kapı önlerinde yığılma yapmadan ve koşmadan geçilmelidir.

Soru ve önerileriniz için: meltem@unlemosgb.com

Önceki ve Sonraki Yazılar