1. YAZARLAR

  2. Kemal Şendikici

  3. ANTİK MİRASYEDİLER VE ARTEMİS
Kemal Şendikici

Kemal Şendikici

Yazarın Tüm Yazıları >

ANTİK MİRASYEDİLER VE ARTEMİS

A+A-

Biz Türkler, çok farklı inançların gelip geçtiği, Anadolu kültürü ile yoğrulan topraklar üzerinde yüzyıllardır yaşayan aslında birer mirasyedileriz. Yüzlerce ama çoğu tamamen kazılmamış birçok antik kenti olan, çok katmanlı yerlerden çıkan arkeolojik eserlerin müzelerinden taştığı dünyada başka kaç ülke vardır acaba?

St. Nicolas nam –ı değer Noel baba nin kenti olan, Antalya Demre de, dört yol girişine mil taşı niyetine sokağa atar gibi Helenistik lahitler konuldu. İstanbul sokaklarında Osmanlı çeşmeleri üstüne telefon şebeke panoları montajlandı. Bizans su kemerlerinin üzerine beton döküldü. Tarih ve arkeoloji zengini olsak da ne yazık ki tarihine yeterince saygı duymayan bir ülkenin insanlarıyız.

26230204_10155902981754178_197785223909229138_n.jpg

Halbuki bu şahane eserlerin binde biri bile mesala, kuzey Avrupa ülkelerinde yok. Antik kentleri, İtalya ve Yunanistan dışında görmek zor aslında ikisini de toplasan bir Türkiye yapmaz nicelik olarak.

İngiltere’de ‘Stoneage’ dedikleri yerde dört tane neolitik çağdan kalma değerli taşı sergileyerek dünyanın turistini ülkeye çekiyorlar.

Bizde ise dünyanın en eski tapınağı var Göbeklitepe. 12 bin yıllık. Daha eskisi yok.

En büyük haksızlık, yıllarca İzmir Selçuk’ta bulunan Efes antik kentinin etrafında bulunan ve defalarca doğal olaylardan, istilalardan yanmış yıkılmış olan ARTEMİS TAPINAĞI na yapılmıştır.

26231182_10155902981294178_7284638382464523319_n.jpg

Dünyanın yedi antik yedi harikasından biri olan tapınakta bugün görülecek pek bir şey yoktur. Olanların bir kısmı Selçuk Efes müzesinde sergilenir bazı çalınanlar ise Londra British Museum da .

Göbeklitepe , asırlarca üstü kapalı olduğu için bilinmediği için ama daima ana dini merkez olarak hep Roma’nın Efes Artemis tapınağı vardı. Efes antik kenti , kaç kez kurulduysa pagan Hac merkezi olarak hep Artemis Tapınağı oldu. Antik dünyanın tüm dindar ziyaretçileri başta Makedonya’lı Büyük İskender başta olmak üzere buraya gelip dualar etti ve adaklarda bulundular.

İlk kazıları başlatan 19 yy sonunda, İngilizler ekibi oldu daha sonra Avusturya ekibi görevi tamamlamıştır. Tüm çıkan heykeller Selçuk’ taki müzede sergileniyor ama gerçekten müze olması gereken orijinal katmanın içi her kış su baskınına uğruyor.

Etrafında 5000 yıllık bir antik kente ait bir ana tapınağı olduğunun etkisi veren bir çevre düzenlemesi yok .30 yıldır duran iki paslı bilgi tabelası dışında doğru düzgün bilgi tabelası göremiyorsunuz.

Bergama veya Assos antik kentlerinde olduğu gibi tapınağın antik görüntüsü hakkında ipucu verecek bir maket tasarımı yok. Giriş ücreti olmadığı için, içeriye giren çıkanın ne amaçla girdiği belli değil.

Sokak satıcıları ellerindeki turistik eşyaları turistlere satmaya uğraştıkları için hem gezip hem de onlarla kovalamaca oynuyorsunuz.

Artemis tapınağı sıradan bir ören yeri değildir. Bir kere dünyanın yedi harikasından biridir, Unesco dünya mirasıdır. İçinde görülecek pek bir şey kalmadı diye bu kadar ilgisizliği boş vermişliği hak eden bir yer hiç değildir.

Defalarca, change.org da kampanyaları yapıldı. Ulusal TV haberleri ile devlet yetkileri göreve çağrıldığı halde değişen hiçbir şey olmadı.

Turistin olmadığı ve dış turizmin neredeyse tükendiği günleri yaşıyoruz. Biz rehberler çok mutsuzuz. Adeta ülkemiz terkedildi.

Tarihini korumayan ve geçmişini bilmeyenin geleceği de olmaz düşüncesiyle, bu önemli antik ören yerinin acilen peyzaj düzenlemesi yapılmalıdır. Dünya standartlarına uygun şekilde bir açık hava müzesi olarak içinde ücretli olarak yerli ve yabancı turistler için kontrollü şekilde ziyarete açılmalıdır.

26733845_10155902981574178_6034980974431105011_n.jpg

Kibele, Artemis ya da Diana, Anadolu’nun ilk tanrıçasıdır, asırlarca doğanın ve bereketin en önemlisi üretkenliğin tanrıçası olarak Anadolu ya hüküm etmiştir ama bugün kendi topraklarında ne acıdır ki yeterli saygıyı görememektedir.
 

Yazı ve Fotoğrağlar

Kemal Şendikici

 
Önceki ve Sonraki Yazılar