Damla Balcı

Damla Balcı

Yazarın Tüm Yazıları >

BABA!

A+A-

 

İnsan hayatının her noktasında varlığı koca bir dağ gibi belli olan kişidir. Yok olursa bir daha ne sığınacağın bir liman kalır ne de sırtını dayayabileceğin bir dağın olur. Baba sığındığın limandır çünkü ve hatta o koca bi’ çınardır. Baban varsa sırtın yere gelmez, seni kimse ezemez ve üzüp, kıramaz. Kız çocukları hep babaları gibi birileriyle hayat kurmak ister, çünkü baba adamlık sıfatını taşıyan ve bunu her daim gösteren en önemli şeydir.

    Öyle anneler vardır ki, evlatlarına baba yokluğunu hissettirmezler, çünkü o anneler bi’ parça da babadırlar. Öyle babalar da vardır ki, evlatlarına anne yokluğunu hissettirmezler çünkü o babalar da bi’ nebze annedirler.  Baba sıfatı her insana yakışmaz, çünkü baba olmak her yiğidin harcı değildir. Çınar ağacımsın baba, her darlığımda sığındığım limanımsın, gözyaşlarımı senden her sakladığımda yüzüme bi’ parça bakıp gülümseyenimsin, kalbimi en çok açtığımsın, hayallerimi süsleyen adam gibi adamsın. Sen benim sırdaşım, yoldaşımsın. Kavga ettiğimde en çok kızdığım, sinirlendiğim ve hatta öfkelendiğim ama bütün bunları yaptığım içinde en çok pişmanlık duyduğumsun. Çünkü seninle kavga etmek demek benim en büyük pişmanlığım olur baba.

    Seninle biz çoğu kez baba-kız gibi değil de iki iyi arkadaş gibiyiz biliyorum. Yanında en çok rahat olduğum sensin baba.

   Kız çocuklarının hayallerini süsleyen bütün babaların, babası olmayan çocuklara babalarının olmadığını hissettirmeyen tüm annelerin ve şehit düşmüş tüm babaların’ da babalar günü kutlu olsun.

 

 Baba sığındığın limandır, kıymet bil, kıymetini bil!

Önceki ve Sonraki Yazılar