1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Bakan Açıkladı: 1.2 Milyar Euro Kâr...
Bakan Açıkladı: 1.2 Milyar Euro Kâr...

Bakan Açıkladı: 1.2 Milyar Euro Kâr...

Fransa Spor Bakanı Patrick Kanner, EURO 2016'nın ülke ekonomisine 1,2 milyar avroluk katkısı olduğunu açıkladı

A+A-

Fransa'da düzenlenen 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO  2016) ülkeye beklenenden daha fazla gelir getirdi.
 
Fransa Spor Bakanı Patrick Kanner, tüm hesaplar yapıldıktan sonra  şampiyonadan Fransa'nın kasasına giren rakamın 1,2 milyar avro olarak ortaya  çıktığını söyledi.
 
Geçen yıl 10 Haziran-10 Temmuz tarihlerinde Fransa'da düzenlenen ve  Portekiz'in şampiyonluğu ile sonuçlanan EURO 2016 ile ilgili değerlendirme  toplantısı yapıldı. Şampiyona ile ilgili beklentiler ve sonuçları değerlendiren Kanner, şampiyonanın hem Fransa ekonomisine hem de riskli bir dönemden geçen  Fransa'nın sosyal ve psikolojik durumuna önemli katkı ve getirileri olduğunu  bildirdi.
 
Fransa Spor Bakanlığı tarafından paylaşılan bilgilere göre EURO  2016'dan Fransa'nın kasasına giren miktarlar, turizmden 500 milyon avro, bilet ve  diğer satışlardan 476 milyon avro, dolaylı gelirlerden ise 244 milyon avro olarak  hesaplandı.
 
Bir ay süren turnuva için Fransa'ya 536 bin yabancı seyircinin geldiği  belirtilerek, bunların yüzde 50'den fazlasının başkent Paris'te, yüzde 33'ünün  Lyon ve yüzde 29'unun da Marsilya'da konakladığı kaydedildi.
 
Organizasyonun UEFA'ya da 1,9 milyar avro gelir getirdiği tahmin  edilirken, UEFA'nın EURO 2016 için 1,1 milyar avro civarında harcama yaptığı  açıklandı.
 
Fransa'da Kasım 2015'te düzenlenen Paris saldırıları sonrası EURO  2016'nın iptali veya başka bir ülkeye verilmesi gündeme gelmiş, ülke yönetiminin  taahhütleri sonrası şampiyonanın planlandığı gibi Fransa'da düzenlenmesi kararı  alınmıştı. Saldırılardan sonra önemli ölçüde turist kaybına uğrayan Fransa'nın,  EURO 2016 için gelen futbolseverler ile bu kaybı kapattığı belirtiliyor.