1. YAZARLAR

  2. Berna Ergin / Ajans Perisi

  3. Bedenim Değil, Ruhum Yoruldu Bir şeyleri izah etmekten!
Berna Ergin / Ajans Perisi

Berna Ergin / Ajans Perisi

Yazarın Tüm Yazıları >

Bedenim Değil, Ruhum Yoruldu Bir şeyleri izah etmekten!

A+A-

Buna Bir Çare..

Ya Rabbil Alemin...

Bu Aralar... Takıldım, Takıntılıyım, Kendimi Kötü Hissettiriyor.

Size de oluyor mu?

 Randevularına Sadık Olmayan ve  İnsanı Aptal Yerine Koyan Özellikle Genç Nesillere...Çok Ayarım, Arızalıyım, Öfkeliyim...

İsyanlarım var ... korkularım var... gelecekten endişelerim var...

Çünkü her geçen gün  dürüstlükten uzaklaşıyoruz..

Çünkü şerefli insanı saf, haram yiyenleri uyanık ,vicdan sahibi insanlarımızı aptal yerine koyan bir jenerasyona doğru hızla giden bir toplum olmaya başladık.

“ahd/ahid” kelimesi; ge­nellikle “birine söz verme, vaad ve taah­hütte bulunma, anlaşma yapma” mana­larında kullanılır. Ahid kelimesinde hem yemin, hem de kesin söz verme an­lamı vardır.

Peki hangimiz randevularına gerçekten sadık?

Çok geniş kapsamlı ele alınabilir elbette bu konu ! Hastanelerde, trafik subede, resmi kurumlarda ve dahası...Mesela zamanla yarışan, yeni yüzlere medya sektöründe şans vermeye çalışan, ciddi mesai harcayan bir ajans olarak randevularına sadık kalmayan (sözüm meclisten dışarı) kişilere bu sözüm.

OYSA; herhangi bir konuda verilen sözün yerine getirilmesi güzel bir huydur. . Vefa: Sevgi saygı, hal hatır sorma, yardımlaşma ve dayanışmanın esası ve güvenin tesisidir.

Vefa, her insanda bulunması gereken bir özellik olmalı, ne yazık ki herkes bu güzel meziyeti taşıyamıyor, dolayısıyla sosyal hayatın temel prensipleri de bozuluyor, neticede “ahde vefa” yani sözünde durma güveni ve itimadı kalkıyor.

Vefa,hayatta insanın itibarını ve şerefini artırır.Vefa, Allah’ın takdirine ve insanların da sevgisine ulaştıran güzel bir meziyettir.

Sözünde durmak insanın şerefini artıran iyi huyların başında gelir.

Verdiği sözünde durmamak da çok çirkin bir hareket olup, insanlığa yakışmayan kötü bir davranıştır.

Peygamber efendimiz hadis-i şeriflerinde; “ahdini bozan” kimse, kıyamet günü kötü şekilde cezasını görecektir.” ve “münafıklık alameti üçtür; yalan söylemek, vadini yerine getirmemek, emanete hıyanet etmek.” buyurarak ahde vefanın önemini bildirmiştir.

Telefonla görüştüğüm, ajansa davet ettiğim her on kişiden beşi ,yani yarısı randevu saatine gelemeyeceğini dahi söylemekten aciz. Haber veren, işi çıkan, sağlık problemi olanlara gecerli mazeret bildirenlere saygım sonsuz. Arayıp teyit edildiği halde zamanımızı ekibimizi moral ve motivasyonumuzu bozan başkalarının haklarını saatlerini çalanlara sözüm.

Hazırlanarak mülakat için gittiğiniz firmayı tanıyor musunuz?

İkinci sorun da burada başlıyor,

Mülakata gitmeden önce, mutlaka firma ile ilgili bilgi toplamanız gerekmiyor mu ?  İnternet sitesini inceleyerek, yaptığı işler ve ön plana çıkardığı nitelikler ile ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz. Sosyal medya hesapları, projeleri, reklamları vs bulabildiğiniz bütün materyallerle, şirketi tanımaya çalışabilirsiniz. Firma sizi mülakata davet ederken, nasıl özgeçmişinizi inceleyerek sizinle ilgili bilgi sahibi oluyorsa, siz de aynı özenle firmanın misyonu, vizyonu, icraatları ile ilgili bilgi toplayıp görüşmeye hazırlıklı gitmelisiniz. Bu aynı zamanda, sizin firmayı ne kadar önemsediğinizin de kanıtı olacaktır.

 Bir insanı önemsediğinizi nasıl hissettirirsiniz?

 -İsmiyle hitap ederek (Kişiye özel konuştuğunuz anlamına gelir),

-Onu tanımaya çalışarak veya tanıdığınızı hissettirerek (Neyi sevdiğini, neyi önemsediğini, neye üzüldüğünü bilmeniz iletişiminizi kolaylaştıracaktır),

-Dikkatle dinleyerek (Karşınızdakini dinlemezseniz kendini kötü hissedecektir),

-İlgilenerek (Yaptığı işleri ve yaşadığı şeyleri paylaşarak),

-Verilen randevulara sadık kalarak (Buluşma saatlerine zamanında gitmeniz arkadaşınız için önemsemek ile ilgili ciddi bir kriterdir).

  Mülakat iki yönlü bir bilgi alışverişidir

İşe alımcı sizinle ilgili bilgi sahibi olmak, yetkinliklerinizi öğrenmek ister. Siz de şirketi daha iyi tanımak, idealinizdeki çalışma ortamına ve diğer kriterlerinize uygunluğunu ölçmek istersiniz. Bunun için de işe alımcının özgeçmişinizi okuması, kişi ile ilgili bilgileri dikkatle incelemesi, notlar alması, adayın da şirketle ilgili araştırma yaparak kesinlikle bilgi edinmesi gereklidir.

Randevunuza zamanında gitmeniz (en ideali 10 dakika önce), ortama alışmanız gözlem yapmanız için avantaj olacaktır. Aynı zamanda firmanın adresini ve telefonunu not almanız, görüşeceğiniz kişilerin isimlerini almanız gereklidir. Sormak istediğiniz sorular ve araştırmalarınızın sonucu aldığınız notları ve özgeçmişinizin kopyasını yanınıza almayı da unutmamalısınız.

Mülakata verdiğiniz önemi göstermezseniz, karşınızdaki nasıl algılayabilir? Aday şirketi önemsiyorsa bunlara dikkat etmelidir. Peki ya şirketin (temsilcisinin) adayı önemsediğini göstermesi de güzel olmaz mı? Ne dersiniz?

Önceki ve Sonraki Yazılar