1. YAZARLAR

  2. Sevtap Gündüz Vural

  3. BENİM ANNEM BİR KADIN
Sevtap Gündüz Vural

Sevtap Gündüz Vural

Yazarın Tüm Yazıları >

BENİM ANNEM BİR KADIN

A+A-

Anneler öncelikle kadındır (daha öncelikle insandır; konu insan olmak değil burada), bir kadına hediye olarak ne alınır diye düşünmeden doğrudan, "annemize hangi ev gerecini alalım?" diye düşündük her Anneler Gününde. Her yıl Mayıs ayının ikinci haftası yeni alınan mutfak gereçleriyle donandı evler ucuzundan pahalısına. Son yıllarda bu özel günlerin aslında kapitalizmin pazarlama yollarından biri olduğu konusunda bir uyanış bir farkındalık olsa da, özne annemiz olunca hediye almazlık yapamıyoruz. En azından kişisel hediye almaya başladık. Yine de bazı anneler yeni model elektrik süpürgesi, ütü/ütü masası (yeni ütü alıyorsun, masası niye eski olsun?), fırın, buzdolabı sahibi olmaktan çok mutlu oluyorlar ve anneler gününü fırsat görüp çocuklarına, eskileri yenileriyle değiştirtiyorlar. 

Anne olan kadın, kendisini annelikten önce kadın olarak göremiyor ki kocası veya çocuğu onu kadın olarak düşünsün. Geleneği yıkmak zordur. Gelenekleri büyük oranda oluşturan kökleştiren kadınlardır. Belki de hiçbir erkeğin geleneklere katkısı olmamış. Kadına dayatılan her şeyin başlangıçta yine kadının kendisinin oluşturduğunu görürüz. 

Dünya, kadının eseri. Ara sıra eserine bakıp ona çekidüzen vermeli. Kutsal kadın anne, ev ve mutfak dışına çıkıp kendisine ve hayata evin dışından bakmalı. Kadın, çoğunlukla bilmeden kendisine ve kadınlara yaptığı kötülüklerin tam olarak farkına vardığı zaman başka güzel bir dünyada yaşıyor olacak insanlar. 

Anneler günü geliyor. Her gün annenin günü olsa da bu özel gün yerleşti. Annenize illa ki hediye alacaksanız bunu son güne bırakmayın.
    

Önceki ve Sonraki Yazılar