1. YAZARLAR

  2. Av. Meltem Avşaroğlu

  3. BİR KAHRAMANLIK DESTANI
Av. Meltem Avşaroğlu

Av. Meltem Avşaroğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

BİR KAHRAMANLIK DESTANI

A+A-

Bu kahramanlık destanının sahibi, Şehit Fethi adıyla benimsenmiş bir Türkiye Cumhuriyeti savaşçısıdır. Bu savaşçı bu destanı, 21.yüzyılda, Türkiye Cumhuriyeti'nin hain teröristlerle yaptığı mücadelelerden birinde, yıllardır  polis olarak görev yaptığı  Adalet Sarayının önünde yaptığı kahramanlığıyla yazmıştır.
     Şehit Fethi adıyla anılan bu polis,  hem akıllı ve cesur hem de iyi kalpli ve yardımseverdir. Bu yardımseverliği aracılığıyla sokakta tanıştığı ve bakımını üstlenerek  dost olduğu " Zeytin '' isimli köpeği de kendisine canı gönülden bağlı ve sadıktır. Layıkıyla yaptığı göreviyle birlikte, sert micazının arkasında gizli, iyi kalbine dayalı yardımseverliğiyle hayatını geçirmiştir.
     Türkiye Cumhuriyeti, uğradığı hain saldırı girişiminde cesurca can vererek şehit olan Ömer Halis adlı bir kahramanın hikayesine daha tanıklık etmiştir. Şehit Fethi'nin o günden sonra ''Keşke bana da böyle bir şehitlik nasip olsa'' diye dileklerde bulunduğu söylenmiştir. O bu dünyadan Kahraman gibi gitmeyi seçecektir. Ama bunu o kara gün gelene kadar kendisi dahi bilmeyecektir. O gün, her geçen gün biraz daha yaklaşmaktadır ama Şehit Fethi' nin kendisinden önce uğurlaması gereken bir kıymetlisi vardır. Annesi... 
     Şehit Fethi, dünyanın geçici olduğunu, annesinin yokluğuna alışamadığını, acısının kalbinde taşa döndüğünü ve ana acısının ona ağır geldiğini yakar ağıdında.  Günden güne ölüyorum der anasına ve çok özlediğini söyler, sen bu şehrin en güzelisin dediği anasına 55 gün sonra kavuşacağını bilmeden... 
     55 gün sonra...  Hain teröristler bu sefer nice kahramanlık destanlarının yazıldığı İzmir'i hedef almıştır, ancak Adalet Sarayının önüne  lanet katliam planlarını gerçekleştirmek amacıyla gelen hain teröristleri, Şehit Fethi hemen farketmiş, onlara saldığı korkuyla hainlerin paniğe kapılmalarını sağlamış, insanları hemen uyararak oradan uzaklaştırıp, son mermisine kadar teröristlerle mücadele ederek o hainlerin lanet katliam planlarını gerçekleştirmesine engel olmuştur. Lakin son mermisi teröristlerden ancak birini öldürmeye yetebilmiş, diğer hain terörist tarafından vurulmuştur. Vurulduğunu görüp ona yardım etmeye çalışan kişiyi dahi o yaralı haliyle vurulmasın diye korumaya çalışmıştır. Bütün bunlar olurken nice kahramanlık destanlarının yazıldığı İzmir'in halkı, Adalet Sarayı' nın çevresinden gelen bomba ve çatışma seslerine şahit olmaktadır ve ortalık ateş, toz, duman içerisindedir. Tıpkı bir kabusun içinde gibi...  Sonunda Şehit Fethi' ye kurşun sıkan o hain de öldürülür. 
     Şehit Fethi o gün oraya çöken karanlığı aydınlatmayı başarmıştır ve uğruna canınını feda ettiği milletinin sonsuz sevgi ve minnetiyle dolu valizini toplayıp, sevdiklerine cennet denen yerde mutluluk ve huzur dolu bir yaşam inşa etmek için taşınıp bu dünyadan gitmiştir. O gün gök bile ağlamış her yeri sırılsıklam ıslatmıştır. Şehit Fethi öldü denilmiştir. Halbuki Şehit Fethi ölüm algısının tanımını değiştirmiştir. O bize insan ve vatanseverliğiyle Kahramanlık kavramını öğretmiştir. Şehit Fethi kanımızı donduran bir vedayla Kahramanlığı seçmiştir. Şehit Fethi Kahramandır. Kahramanlar Ölmez!
     * Bu anlatılan gerçek bir Kahramanın, gerçek bir Kahramanlık Destanıdır.*
     Gakkoş kelimesinin yiğitlik, mertlik, dürüstlük, babayiğitlik anlamından tutunda manevi akrabalığa giden bir anlamı varmış, o insana kardeşlik makamının verilmesi, saygı gösterilmesi ve değer verilmesi anlamına da gelirmiş. O artık herkesin Gakkoşudur. Milyonlarca insanın Fethi ağabeyi olmuştur, milyonlarca insanın kardeşi olmuştur, milyonlarca insanın oğulu olmuştur. Bu vatan sahipsiz değildir, eminim ki bu millet Ülkemizi hedef alan her türlü saldırıya karşı kararlı bir şekilde duracaktır. Düşman her saldırıda bu ülkenin insanlarını yaralamıştır ancak unutulmamalıdır ki  bu millet öyle bir millettir ki her seferinde o yaraların acısıyla birbirine daha çok  kenetlenecektir.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar