1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. CHP'Lİ ZEYNEP ALTIOK'TAN SÜRMENE'DEKİ YANGIN İÇİN SORU ÖNERGESİ
CHP'Lİ ZEYNEP ALTIOK'TAN SÜRMENE'DEKİ YANGIN İÇİN SORU ÖNERGESİ

CHP'Lİ ZEYNEP ALTIOK'TAN SÜRMENE'DEKİ YANGIN İÇİN SORU ÖNERGESİ

20 hektarlık alanın yanması ile sonuçlanan yangın ile ilgili iddiaları yazılı soru önergesi ile meclis gündemine taşıdı.

A+A-

CHP İnsan ve Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Zeynep Altıok; 07.01.2017 Cumartesi günü Trabzon Sürmene Çamburnu mevkiinde 20 hektarlık alanın yanması ile sonuçlanan yangın ile ilgili iddiaları yazılı soru önergesi ile meclis gündemine taşıdı.

Yazılı soru önergesinde, 250 yılda ancak yetişen sarıçamların yok olduğunu ; yaklaşık bir ay önce Trabzon Akyazı Şenol Güneş Stadı’nın açılışında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'la birlikte bölgeyi helikopterle gezen Katar Emiri'nin bu ziyaretinden kısa bir süre sonra böylesi bir yangının olması hiç kuşkusuz kamuoyu nezdinde de 'rant' iddialarını da beraberinde getirdiğini belirten İzmir Milletvekili Zeynep Altıok, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'na şu soruları yöneltti:

1)    Yangın yedi ayrı yerde, aynı anda nasıl çıktı? Yangının bölgede bulunan Katı Atık Tesisi ile bir ilgisi var mıdır? Katı atık tesisinde yapılan çalışmalardan yangının çıkma ihtimali nedir?

2)    Aynı bölgede bulunan Katı Atık Tesisine ek olarak planlanan ve 3 gün önce ÇED raporu yayımlanan “Katı Atık Düzenleme Projesi Ek Lot Projesi” gerekli olan alanın açılmasıyla yangın arasında bir bağlantı bulunmakta mıdır?

3)    Trabzon Akyazı Şenol Güneş Stadı'nın açılacağı gün, Katar Emiri’nin  Trabzon’a gelmesi,helikopter ile bölgeyi dolaşması Trabzon dağlarında “otel hayalleri” kurmasıyla bu yangının bir ilişkisi bulunmakta mıdır?

4)    Yangının çıktığı bölgede herhangi bir arazi satışı ve kiralamasına dair herhangi bir çalışmanız var mıdır? Bu bölgede Katarlıların beş yıldızlı otel yapacağı iddiaları doğru mudur?

5)    Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma Milli Parklar  Sürmene Çamburnu milli Parkı için "nature park" gibi projeler planlanıyordu, bu projenin yangınla ilişkisi var mıdır? 

6)    Yangın karşısında Bakanlığınız neden bu kadar çaresiz ve seyirci kalmıştır? Bölgede yangın olasılıklarına dair aldığınız önlemler nelerdir?

7)    2002 yılından bu zamana kadar hangi bölgelerde, kaç hektarlık ormanlık alan yangın nedeniyle yok olmuştur?