1. YAZARLAR

  2. Kemal Şendikici

  3. CİRİT SPORU ÖLMESİN
Kemal Şendikici

Kemal Şendikici

Yazarın Tüm Yazıları >

CİRİT SPORU ÖLMESİN

A+A-

KARS BAŞKÖY’ÜN GENÇ CİRİTCİLERİNE BİR DESTEK ELİ SENDE UZAT

CİRİT SPORU ÖLMESİN

Geçtiğimiz ocak ayında, on fotoğrafçı dostum ile birlikte Kars ilimize bir fotoğraf ve kültür turu düzenledik. Kars ve çevresini gezdik, gördük, fotoğrafladık ve çok hoş anılarla İzmir’e döndük.

Dört gün süren turumuzda, Kars’ın kendisi başta olmak üzere Ani, Çıldır; Allah u Ekber dağları ve Selim Başköy’ü ziyaret ettik. Ama bizleri en çok etkileyen rota, Selim ilçesinin Başköy köyü oldu.

1-316.jpg

Erzurum yolu üzerinde, Kars ile sınır bölgede bulunan Başköy, yaklaşık 2150 metre rakımda bulunan bir dağ köyü. Yılın sekiz ayı kış mevsimi yaşanan köyde, her yer bir metre üstü kar ile kaplı. Yollar kısmen kapalı. Kurtlar dağlarda geziyor

Hayat, çok sade ve sakin. Köyün genel nüfusu yaşlı ve genç nüfusunu büyük şehirlere göç vermiş kalanlarsa köye ve diğer ilçelere tutunmaya çalışıyor. İş yok sadece hayvancılık.

Ama tüm bu olumsuzluklara rağmen köyün gençleri hayata tutunmuşlar bir şeklide. Çünkü onlar birer lisanslı CİRİT sporcusu. Köyün, 90 ülke gezmiş aydın muhtarı öncülüğünde bir Cirit Atlı Spor Kulübü açmışlar köyün derme çatma evlerinin birinde.

2-292.jpg

Bir ödenek veya devletten destek yok. Kendi imkânlarıyla ayakta kalıyorlar, aidat ödeyende yok. Sadece sağlıklı atları ve güçlü bedenleri var. O da yetiyor. Gözlerinde azim ve dostluk var.

Cirit bir ata sporu. Türklerin orta Asya ‘dan dan, Anadolu’ya getirdikleri bir oyun. Osmanlı döneminde de sultanların saray eğlencesi ve yabancı diplomatlar geldiğinde ise daima gösteri amaçlı hizmet vermiş Ciritçiler.

Osmanlının barış dönemlerinde ise orduyu dinamik tutmak için askerlere hep bu oyunu oynatırlarmış.

Cirit, yedişer kişiden oluşan iki atlı takımdan oluşuyor. İki devre olan oyun toplamda 90 dakika sürüyor. Ana kural, çok iyi at biniciliği, atın üzerinde uzun süre kalmak ve elindeki cirit mızrağını rakip oyuncuya vurdurmak. Cirit için en önemli özellik, erdemli bir insan olmak ve hırsına yenilmemek. Kesinlikle şiddet yok.

Bazen, ciritçiler ellerindeki sopayı karşı takım oyuncusuna direk atmıyorlar Bunun anlamı, nezaket, centilmenlik göstergesi ve erdem. Hırs yok.

Başköy’de bizi çok çok iyi karşıladılar ve ağırladılar. Köyde, her şeyden bir tane var. Bir bakkal, bir cami, bir okul ve bir de atlı spor kulübü. Ve tabii atlar için küçük hara.

Bol bol fotoğraflar çektik. Bize, yöresel çeçil peynir, bal, tereyağı, kumpir patatesten oluşan leziz bir yemek ziyafeti çektiler elbette yanında nefis demli çay ile.

Fotoğraflarımızı ve makalelerimizi her yerde, her daim sizlere sunuyoruz. Bu güzel ve erdemli cirit sporcularını sizlere tanıtmak adına. Çünkü desteğe ihtiyaçları var.

3-232.jpg

En büyük korkuları cirit sopasının derin kar altında kaybolması çünkü yedeği yok. Atlar bakımsız. Ayaklarında cirit sporuna uygun olan binici seyis çizmesi yok. Yırtık spor ayakkabılarla kar üzerinde ata binmek zor iş.

Köy fakir, okul için çocuklara defter, kitap ve puzzle türü oyuncak isteniyor. Hepsi çocuklarını okutmak istiyor ama imkânları yetersiz.

O nedenle biz grup olarak bir destek kampanyası başlattık. İsteyen herkes katılabilir. Bizler kendi adımıza Fotoğraf yolcusu ekibi olarak, kitap, defter ve oyuncaklardan oluşan 6 koli hazırladık şimdi sıra sizlerde. İzmir Ukeb okulları ile birlikte bu kolileri köyümüze göndermeye başlayacağız.

4-173.jpg

Sizler ise, yardımlarınızı, köyün muhtarı olan ERBAY AĞABABA ile bağlantıya geçerek veya Allah-u Ekber atlı spor kulübü ikinci başkanı olan Bayram’a 0 538 912 23 81 numaradan ulaşarak gönderebilirsiniz. Şimdiden çok teşekkür ederiz.

Bir gün, yolunuz düşerse onları ziyaret ederseniz çok mutlu olacaklarına eminim.

Çünkü orada gerçekten bir köy var uzakta.

 

Yazı ve fotoğraflar : Kemal Şendikici

Profesyonel Tur Rehberi

Seyahat Fotoğrafçısı

 
Önceki ve Sonraki Yazılar