Av. Meltem Avşaroğlu

Av. Meltem Avşaroğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

 DİKKAT!

A+A-

> Her geçen gün bir veba gibi yayılmaya ve çoğalmaya devam ediyor cana değer vermeyen, düşünme yetisinden yoksun zihniyetler.
> Caddelerde her  5, 10 km de bir hayvan ceseti görmekten yorulduk, üstelik o zavallı masum hayvanların cesetleri, günlerce öylece kalabilmekte ve üzerinden yüzlerce araba geçebilmekte. Trafik kazaları her canlı açısından çok can yakıcı.
> Mağduru hayvan olan trafik kazalarının sebepleri ise açık ve net olmakla birlikte, diğer trafik kazaları ile aynı; hızla giden araçlar, dikkatsiz sürücüler, bilinçsizlik, umursamazlık...
> '' 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu, Madde 21'' uyarınca; “Bir hayvana çarpan ve ona zarar veren sürücü, onu en yakın veteriner hekim ya da tedavi ünitesine götürmek veya götürülmesini sağlamak zorundadır.” Yani bu, kanuni bir mecburiyet!
> Tabi ruh sağlığı şüpheli  kişiler tarafından kasıtlı olarak daha da hızlanarak hayvanı öldürmek maksadıyla yapılan bilinçli kazalar da var.
> Peki; savunmasız bir hayvanı öldürmenin cezası nerede?
> Bazı vicdan yoksunu kişiler, kendinden güçsüz her canlıya ne yazıkki pervasızca davranabilmekte.  Öncelikle acı çekme yetisine sahip olan hayvanların da bir canlı olduğu unutulmamalı ve onların yaşama hakkına saygı duyulmalıdır.
> Allahın yarattığı bir cana değer vermeme basit bir davranış değildir. Bu kişilerin  toplum güvenliği için de sorun olduklarını kestirmek çok zor olmasa gerek.
> Ne demiş Mevlana; " herşey birbirine bağlı zincirin halkalarıdır, o zincirin halkaları  koparsa , mahvoluş çabuk gelecektir".

Önceki ve Sonraki Yazılar