1. YAZARLAR

  2. Rasim Baknalı

  3. DİN. MEZHEP. YUMURTALIK. DUVAR. LAİKLİK.
Rasim Baknalı

Rasim Baknalı

Yazarın Tüm Yazıları >

DİN. MEZHEP. YUMURTALIK. DUVAR. LAİKLİK.

A+A-

Terör başımıza bela oldu. Her sabah her akşam diken üstünde soğuk terler döktüğümüz günlerden geçiyoruz. Artık bu saatten sonra o suçludur, bu suçludur diye yazmanın bir anlamı yok. Ben yazmasam bile tarih onu zaten daha sonra yazacaktır. Olan olmuştur ve artık çözüm gereklidir. Kendime göre bir fikrim var. Anlatayım, okuyan okusun okumayan okumasın.

1- Barzani'ye diyelim ki PKK'yı kuzey Irak'dan çıkar. Çıkarmıyorsa Yumurtalık Petrol Boru Hattını kapatalım. Açlıktan ölürler. Mecbur çıkaracaktır. Ve böylece Kuzey Iraktan terörist giremeyecektir.

2- Bu Ortadoğu'dan faydadan çok zarar geliyor. Araya duvar örelim. Hatay'dan Kars'a kadar uzanan iki bin üç bin kaç kilometreyse duvar örüp teröristlerin içeri girmesini engelleyelim. O uzunlukta bir duvarın çimentosu, demiri şusu busu derken işler açılır ve hem de ekonomi canlanır. Böylelikle işsizlik de biter. Bir taşla kaç kuş birden vurulurmuş, dünya alem dost düşman da görmüş olur ki, o da cabası.

İki üç metre kalınlığında dört beş metre yüksekliğinde birinci kalite beton olacak. Demirler kalın kalın olacak. Önü arkası usturalı dikenli tellerle doldurulsun. 20 kilometre aralıklarla dayanıklı nöbetçi karakollar yapılsın. Uygun yerlere geniş ticaret kapıları konulsun. ABD yapıyor, İsrail yapıyor. Biz niye yapmıyoruz.

3- Laiklik etrafında birlik ve beraberlik olup birbirimize kenetlenelim. Bizde her dinden ve mezhepten insan var. Bırakalım herkes kendi inancını kendi yaşasın. Kimse kimsenin inancına karışmasın. Camiye de gitsin, kiliseye de. İstiyorsa cemevine gitsin. İster rakı içsin ister ayran. İstiyorsa gitsin ikisini de içsin. Mesela ben sıcaklarda ayran içiyorum. Böbreğim ağrıdığı için rakıyı ayda yılda bir, arkadaşlarım geldiği zaman içerim.

4- Din ve mezhep üzerinden gidersek çatışma çıkar. Yokluk yoksulluk, kan ve gözyaşı başlar. Yanıbaşımızdaki örneği görelim. Gözümüzü dört açalım ve onu görelim. Din ve mezhep işlerine bulaştılar diye Irak'ın ve Suriye'nin başına gelmeyen kalmadı. Bakın ne hallere düştüler. Bir lokma ekmeğe muhtaç vaziyetteler. Kardeş kardeşi öldürür duruma geldiler. Milyonlarcası yollara dökülüp denizlerde boğuldu. Ev bark diye birşeyleri kalmadı. Orda burda göçebe hayatı yaşıyorlar. Belki ülkeleri bile kalmayacak, bölünecekler. Parça parça dağılıp un ufak yok olacaklar.

Biz öyle olmayalım. Din ve mezhep üzerinden gidilen yol yol değildir. Dini söylemleri bırakalım. Dini herşeye karıştırmayalım. Dini siyasete sokmayalım. Din Allahla kul arasında kalmalıdır. Kutsallığı ordan gelir. Birbirimize düşmeyelim, birbirimizi incitmeyelim, birbirimizi yemeyelim.

5- Sonra da terörü bitirip hızla demokrasiye dönelim. Ve medeni devletlere karışalım. Ne işimiz var Ortadoğularda şurda burda.

Bu yaşa gelmişim, bu dünyadan bir talebim yok. Böyle yazmakla ne çıkarım olacak. Çoluğunu çocuğunu torununu seven herkes benim fikrime gelmelidir.

Aksini düşünen ileride pişman olacaktır. Demedi demeyin.

Bu yazı toplam 1768 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar