1. YAZARLAR

  2. Tuba Ergene

  3. DOĞAYLA YAŞAM
Tuba Ergene

Tuba Ergene

Yazarın Tüm Yazıları >

DOĞAYLA YAŞAM

A+A-

 

Ben diyorum ki ; Özgür Bırakacak Kadar Uzak, Koruyabilecek Kadar Yakın Olun.

Son zamanlar da çocuklarımıza inanılmaz güzel,  pahalı,  kaliteli, çok özellikli oyuncaklar alıp mutlu etmeye çalışıyoruz.  Doğrusu çocuklarınızı bu şekilde düşünmeniz, değer vermeniz çok güzel, çocuklarınızın çok hoşuna gidiyor ancak oyuncaklar konusunda sizinle bir fikrimi paylaşmak istiyorum.  Doğayla iç içe olmak, hayvanlar ve bitkiler ile ilgili, doğa olaylarıyla ilgili farklı bilgiler edinip, yeni keşifler yapabilmek, çocuklarınızın küçük zihninde çok daha kalıcı izler bırakır. Hafta sonu gideceğiniz bir piknik ve etrafı keşfetmek için çıkacağınız bir doğa yürüyüşü çok daha keyifli olabilir. Yağmurlu bir gün sonrası toprağı eşelemek, solucan aramak,  bulduğu solucanın hareketlerini izlemek çocuğunuzu daha çok mutlu edecektir. Evde geçireceği zamanların yanında doğa , çocuğunuz için unutulmaz deneyimler sağlayacaktır.

İyi bir bilim adamı, iyi bir sosyal bilimci, kısaca iyi bir meslek erbabı olmak iyi bir gözlemci olmakla başlar. Bizler çocuklarımıza bunu aşılmaz göstermez, keşfetmesini sağlamazsak çocuklar bunu bilemez. O halde neden uygun zamanlarınızı dışarıda geçirebilecekken fırsatları değerlendirmiyorsunuz?

Okul öncesi öğretmeniyim ben ve gördüm, görüyorum ki  öğrenme de kalıcı yöntem deneme yanılma yöntemi, dokunabildikleri kadar öğreniyorlar, keşfettikleri kadar kazıyorlar zihinlerine, üstleri başları kirlendiği kadar mutlular. Bırakın kirlensin üstleri, bırakın kanasın dizleri, bırakın bir ürün elde etsinler kendi başlarına, başarmanın mutluluğu ile ne o üst kirliliği, ne o kanayan diz acısı akıllarına gelmeyecek bundan emin olun..

Çocuklarınıza güvenin. Hayatta çocuğunuza hediye edebileceğiniz en pahalı şey,  kendi ayakları üzerinde durabilmesi..  Bırakın keşfetsin.

Önceki ve Sonraki Yazılar