1. YAZARLAR

  2. Tülay Kumaşçı

  3. Dua Sevinç ve Mutluluk Getirir
Tülay Kumaşçı

Tülay Kumaşçı

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Dua Sevinç ve Mutluluk Getirir

A+A-

Dost deyince aklınıza kim geliyor? Mutlaka sevdikleriniz, yakın olduğunuzu düşünüp, sırlarınızı paylaştığınız kişiler aklınıza geliyordur. Peki size şah damarınızdan daha yakın olan Allah’ın gerçek dostunuz olduğunu hiç düşündünüz mü? 

Allah sonsuz merhamet sahibidir, kullarına karşı sonsuz şefkatli ve bağışlayıcıdır. Allah Kendisine yönelip dönen samimi kullarının dualarına muhakkak icabet eder. Mutlaka bizi duymakta, samimi yakarışlarımızı bilmektedir. Bir ayette Allah şu şekilde bildirmektedir.

Kullarım Beni sana soracak olursa, muhakkak ki Ben (onlara) pek yakınım. Bana dua ettiği zaman dua edenin duasına cevap veririm. Öyleyse, onlar da Benim çağrıma cevap versinler ve Bana iman etsinler. Umulur ki irşad (doğru yolu bulmuş) olurlar. (Bakara Suresi, 186)

İnsan isterse Allah ile kimsenin bilmediği çok özel bir dostluk kurabilir. Allah’ın kendisini her an gördüğünü, tüm konuşmalarını, içinden geçen düşünceleri duyduğunu bilmek Allah’la dostluğunu arttırır. Dua bu dostluğu pekiştiren önemli bir nimettir. 

Allah’a tam güvenen insan, dua ettiğinde mutlaka Allah’ın duasına karşılık vereceğini bilir ve kesinlikle bir endişeye kapılmaz. Allah bir hikmetle kişinin duasını gerçekleştirmiyorsa bunda o kişi için çok büyük hayırlar vardır. Bir ayette Alllah "İnsan hayra dua ettiği gibi, şerre de dua etmektedir. İnsan, pek acelecidir." (İsra Suresi, 11) şeklinde buyurmaktadır. Duanın geciktirilmesi veya olayların kişinin beklediğinden farklı bir şekilde gelişmesi Allah’ın rahmeti ve şefkatindendir. 

Sadece sıkıntı ve ihtiyaç halinde değil her zaman, her işin başında Rabbimize dua etmek çok önemlidir. Duada bizim bilemeyeceğimiz çok fazla sır vardır. Dua ile olacak olanı değiştiremeyiz ancak biz ibadet olarak dua etmekle mükellefiz. Allah bir sır olarak dua ile şifayı birlikte yaratıyor olabilir. 

İmam-ı Rabbani’nin aşağıdaki sözleri çok önemlidir.

“Bir şeyi istemek, ona nâil olmak demektir; Zirâ Allahû Teâlâ kabul etmeyeceği duayı kuluna ettirmez.”

Önceki ve Sonraki Yazılar