1. YAZARLAR

  2. Seval Alyürek (Sevalce)

  3. EN BÜYÜK ENGEL BEYİNDEKİ ENGELDİR
Seval Alyürek (Sevalce)

Seval Alyürek (Sevalce)

Yazarın Tüm Yazıları >

EN BÜYÜK ENGEL BEYİNDEKİ ENGELDİR

A+A-

Beş duyu organımız var. Bunlardan biri dahi sekteye uğradığında fiziken noksan hissediyoruz kendimizi. Yaradan bazen eksik gönderiyor kulunu. Yada daha sonra eksiltiyor. Her insan potansiyel bir engelli sonuçta. Nedenini sorgulamak haddim değil. Sadece şunu biliyorum. Eksiklerle nasıl yaşamayı seçeceğimiz bize bağlı. İnançları sorgulamak konumuz dışı. Ben kendi adıma konuşuyorum.

6 yasında ateşimi düşürmek için yapılan penisilinin bedenime etkisi ters tepti. Alerjim varmış meğer. Yüksek oranda göz ve kulak sinirleri zedelendi. İki kulakta ileri derecede işitme kaybı ve miyopluk la devam ettim yeni yıllara. Bir anda gözlük ve işitme cihazı kullanmaya başlayınca haliyle psikolojimde nasibini aldı bundan. Çocuk aklımla şımarıklığa vurdum kendimi. Halende vururum. Nüfüs yası 50 diyor ama bakmayın siz ona. İçimdeki çocuğu hiç büyütmedim ben. O benim can simidim. En büyük şansım ailem oldu. 10 yaşında babamın ölümüyle ikinci bir travma yaşadım. Yine o simide ve bana bıraktığı muhteşem anlara sarıldım. Biliyorum herkes benim kadar şanslı değil. Bakın şans diyorum hala. Burada en önemli düstur kabullenmek. Ve neler yapabileceğinin peşine düşmek.

İtiraf edeyim çokta kolay olmadı geçişler. Bende her insan gibi. Neden ben? sorusunu çok sordum. İsyanlarada düştüm zaman zaman. Beni ayakta tutan sorduğum sorunun cevabını bir şekilde almayı bilmek ,anlamak oldu.O zaman sürecin sancısıda hafifledi. İnsanın kendisiyle dalga geçebilmesi,eksikleriyle neleri kazanabileceğinin,yapabileceğinin farkında olması ve kendini sevmesi en büyük nimet bence.

Ben işitme cihazını kapattığımda sesleri duymuyorum mesela. Bunun çok güzel yanları var.Anlatayım birazını. Duymak istemediklerini duymama özgürlüğün var. Gün ortasında sen sakinken millet kavga ederken, sokakta arabalar vızır vızır geçerken,bir düğünde orkestra gümbedegüm calarken, yolculukta kitap okumaya daldığında çocuklar ciyaklarken,biri sana hosuna gitmeyecek sözler söylerken hınzır bir ifadeyle bönbön bakma sansın var. Sessizlik içinde dingin bir uykuya dalma sansın var. Bir tatil beldesinde masmavi denize yada gökyüzüne bakarken ciddi anlamda dinlenme şansın var. Bunları yaşadıkca keşfettim. Sevdimde. Tıkac satın alabilirsiniz tabi. Onunda görüntüsü tuhaf yahu 

Dezavantajları yokmu? Olmazmı. Özellikle okul döneminde. Yabancı dil öğrenme zorunluluğu vardı mesela. Oysa simdi yönetmelik muaf tutuyor. Ben derdimi anlatamamış okuldan soğumuştum. Sayısız hoca larla kavga etmiş annemi zırtpırt disiplin kuruluna gelmek zorunda bırakmıştım. Sırf bu yüzden lise eğitimi almadım. Çocukken dahada karmaşıktı herşey . Ozaman cihaz daha büyüktü ve görünen bir ince kordonu vardı saçların arasında. Aaaa ip var diye çeken bırak arkadaşlarımı ,teyzeler,amcalar biliyorum ben. İşin yoksa bir daha yerleştir kulağına.Nasılsa duymaz deyip rahatça arkandan konuşabilirdi insanlar. Arabalar yanından dattt diye korna çalarken,kaldırıma zor atardım kendimi.

Ama dezavantajları avantaja döndürmek kişiye özgü bir yetenek. Bunu keşfetmek biraz zor. Ama imkansız değil. Yeterki istesin insan. Elleri,kolları olmayanların ayaklarıyla muazzam resim yaptığını mutlaka gördünüz. Gözleri hiç görmeyenlerin müthiş sanatkar,avukat, sosyolog vs olduklarını duydunuz. Tekerlekli sandalyeye mahkum kalmasına rağmen müthiş icatlar yapanlarda var Bunları çoğaltmak mümkün.

Gerek sosyal medyadan,gerek yazılarımdan ve birebir tanışmalardan bilenler biliyor beni. 5 duyusunu kullanan çoğu kişiden daha verimliyim zamanı tüketmek konusunda. Tevazu göstermeyeceğim. Üzgünde değilim hani.. Arada Ego iyidir. 

Herşeyden önce kendimi seviyorum. İnsanların sevmesi tabiki güzel ama benim kendimi sevmem Rabbime bir teşekkürüm. Kendimle barışıkım. Zamanla zerre  kırgınlığımda kalmadı bu anlamda.Misyonlarım var her insan gibi banada bahşedilen. Onları keşfetmeye ,geliştirmeye çalışıyorum gücüm yettiğince.

Bu yazımda vurgulamak istediğim konu ise şu ;

Çevrenizde varsa işitme kaybı yaşayan,yada kendinizde varsa. Ve işitme cihazınız artık size yetmiyorsa belki bilginiz yoktur diye paylaşmak isterim COCHLEAR İMPLANT ameliyatları var artık. Ben 2016 yılının şubat ayında İZMİR BOZYAKA ARAŞTIRMA HASTANESİNDE Sevgili doktorum LEVENT OLGUN a bu ameliyatı yaptırdım. Büyük bir başarıyla sonuclandırdı sorunumu. Var olan özgüvenim ve şımarıklığım tavan yaptı iyimi 

İyiki olmuşum bu ameliyatı. Öyle güzel insanlar tanıdımki. Bir araya gelmesek bile ameliyat öncesi ve sonrası öyle güzel manevi desteklerini gördümki. Kelimeler kifayetsiz kalır. Herbir soruma içtenlikle sabırla yanıt verdiler. Facebook ta sayfaları da var Cochlear İmplant Derneği ve şehrinizi yazarsanız pek çok platforma denk gelebilirsiniz. Orada tanıştığım güzel insanlarla halen fikir alışverişlerimiz devam ediyor.Deneyimlerimi aktarmak adına bende yazıyorum arada. Mutluluk ve hüzünlerimizi paylaşıyoruz. Bu sayfalarda yorumlardan,aşamaları, olasılıkları öğrenirsiniz Korkularınız, endişeleriniz varsa hepsine cevaplar bulursunuz ve aslında yalnız olmadığınızı keşfedersiniz Bulunduğunuz ile göre size en yakın büyük sehirde de yapıldığını bilirsiniz . Rutin kontrollerimde Bozyaka KBB birimindeki her doktor,uzman ailemden oldu sanki.

Bu vesile ile herbirine şükranlarımı ve sevgilerimi sunuyorum.

Yazımın sonuna gelirken büyük harflerle şunu söylemek isterim

EN BÜYÜK ENGEL BEYİNDEKİ ENGELDİR.

ATIN ONLARI.

SEVGİ,DUA, ŞÜKÜR

Daim olsun hayatınızda

Önceki ve Sonraki Yazılar