Ceylan Yilmaz

Ceylan Yilmaz

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

ENGEL

A+A-

Eski zamanlarda bir kral, saraya gelen yolun üzerine kocaman bir kaya koydurmuş, kendisi de neler olacağını görmek için pencereye oturmuştu

Sabahtan oğlene kadar ülkenin en zengin tüccarları, en güçlü kervancıları, saray görevlileri birer birer geldiler ve hepsi kayanın etrafından dolaşıp saraya girdiler. Pek çoğu kralı yüksek sesle eleştirdi.
Halkından bu kadar vergi alıyor, ama yolları temiz tutamıyor.
Daha sonra Saraya meyve ve sebze getiren bir köylü çıkageldi. 
Sırtında taşıdığı küfeyi yere indirerek iki eli ile kayaya sarıldı. Ikına sıkına itmeye başladı.
Sonunda kan ter içinde kaldı ama, kayayı da yolun kenarına çekmeyi başardı.
Tam küfesini yeniden sırtına almak üzereydi ki, kayanın eski yerinde bir kesenin durduğunu gördü. Açtı.. Kese altın doluydu. Bir de kralın notu vardı içinde..
“Bu altınlar kayayı yoldan çeken kişiye aittir” diyordu kral. Köylü, bugün dahi pek çoğumuzun farkında olmadığı bir ders almıştı.
“Her engel, yaşam koşullarınızı iyileştirmenizi sağlayacak bir firsattır”…
Hayatımızın her alanında hedeflerimiz vardır,bu hedeflere ulaşma evresinde birçok sorunla karşılaşırız.
Ama unutmamalıyız ki, sorunlar ancak aşılmak, galip gelinmek için vardır, adı üstünde SOR ? UN ,ancak sorular cevap bulabilir.

Önümüze çıkan her engelde yılgınlığa kapılmamalı,  var olan durumu eleştiren, yahut kabulleneni olmamalıyız. Mevcut duruma razı gelmek bizlere yol katettirmez,ancak geriletip papağan misali tekrarlattırır.
 İnsan olarak yaratıldığımızın bilincinde olmalı, ve bundan sonra karşılaşacağımız her çeşit engele karşı baş göstermeli ,bunu yaparken de kimseden bir beklenti içinde olmadan gerçekleştirmeliyiz.
En büyük engel karşımıza çıkan engel değildir,en büyük engel kilidini kaybettğimiz tutsak beynimiz ve kalbimizdir.
Bütün mesele bakmak ile görmek arasındaki ince çizgiden ibaret  EN –  GEL (en:daha fazla,gel:yön bildirir),ENGEL (engel:bir işi yapılamaz duruma soken şey)…
Aın size kocaman bir düşünme payı,afiyetler olsun.  … 

Önceki ve Sonraki Yazılar