1. YAZARLAR

  2. Selman Aslıyüksek

  3. Face ID’nin Güvenlik Zafiyeti Kullanıcıları Endişelendiriyor!
Selman Aslıyüksek

Selman Aslıyüksek

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Face ID’nin Güvenlik Zafiyeti Kullanıcıları Endişelendiriyor!

A+A-

Uzun zamandır tanıtılması beklenen ve 10. yıla özel olarak şimdiye kadar çıkarılmış olan iPhone modellerinin en üst özelliklere sahip yeni modeli olarak duyurulan ürünlerin tanıtımı için yapılan etkinlik büyük bir sürprize sahne olmuştu. Daha önce başka cihazlarda da kullanılmakta olan yüz tanıma teknolojisini iPhone serisine ilk kez aktardığını duyuran Apple ürünün etkinliği sırasında Face ID adı verilen bu özellikte yaşanan bir problem sebebiyle özelliğin ne kadar başarılı olduğu konusunda tüketicileri ikna etmekte zorlanmıştı. Yine de pek çok kişinin hayranlıkla yeni çıkan cihazlara bakmasını sağlayan apple face id özelliği bugünlerde farklı endişelerle adından söz ettiriyor. Bu konuların başında ise sistemin güvenlik zafiyetleri bakımından geride kalması durumu geliyor. 
 

Edward Snowden’dan Açıklama Geldi!
 

Teknolojik gelişmeler noktasında kimlik bilgilerinin ve kişisel tüm içeriklerin güvenlik sınırlarını kaldıracak şekilde ihlal edildiğini belgeleriyle birlikte ortaya koyarak Amerika’dan göç etmek zorunda kalan eski NSA çalışanı Edward Snowden’dan da bu konuyla ilgili yeni bir açıklama geldi. Açıklamada yer verilen ifadelerde Snowden açık bir şekilde bu yeni özelliğin güvenlik zafiyeti içerdiğini ortaya koydu. Kişisel güvenlik ve gizlilik noktasında yaşanan sorunlara vurgu yapılan açıklama pek çok kullanıcıyı da face id konusunda endişelendirdi. Face ID özelliği ile ilgili Apple kanadından ya da karşı taraftan herhangi bir açıklama gelip gelmeyeceği henüz bilinmiyor. 
 

Face ID’ye Amerika’da Soruşturma Başlatıldı!
 

Yeni özelliğin yankıları karşıt cephelerde ve kullanıcılarda olumsuz yönde şekillenmeye devam ederken bir başka hamle de ABD Senatosu’ndan geldi. Face ID özelliğinin yaratabileceği sorunlara karşı endişelerin dile getirildiği bir mektupla Apple tarafından açıklama yapılmasına dair bir istek gönderildi. Apple’ın iphone face id özelliği ile ilgili olarak yeni özelliğin ayrıntılarının neler olduğunu, üçüncü kişilerin verileri uzaktan izleyebilmesi ya da kaydetmesinin olası olup olmadığı ve özelliğin fotoğraf ya da maske gibi nesnelerle kandırılıp kandırılamayacağını açık bir şekilde detaylı olarak aktarması bekleniyor. Müşterilerin yüzlerinin farklı bir amaç için kullanılmayacağını daha önce belirten Apple ve tamamen kötü amaçlar için bu özelliğin getirildiğini savunan Snowden arasındaki iletişimin bir süre daha devam edeceği açıkça görülüyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar