1. YAZARLAR

  2. Damla Balcı

  3. FARKINDA MISINIZ?
Damla Balcı

Damla Balcı

Yazarın Tüm Yazıları >

FARKINDA MISINIZ?

A+A-

 

Hepimiz bir yerlere koşma durumundayız. Hep bir telaşemiz var, hep bir yerlere yetişme kaygımız var. Ama kimse bu koşturmaca da insanlığını, kalbini, duygularını ve hatta vicdanını yitirdiğinin farkına dahi varmadı.

O zaman hatırlatayım. Hala sayısı azda olsa vicdana, duyguya ve kalbe sahip insanlar var. Siz körelmiş duygularınızla bu insanları kırıp ve hatta darmadağın ettiğinizin farkında mısınız?

Kaçınız birinin kalbini kırdıktan sonra pişmanlık duydu? Ya da kaçınız birinin duygularıyla oynadıktan sonra vicdan azabı çekti? Bana kalırsa hiç biriniz.

Hep ben böyleyim deyip deyip kendinizden hiç taviz vermediniz. Çünkü hep sizin gibi vicdanı ve duyguları körelmişlerin dedikleri doğru oluyor öyle değil mi? Ben söyleyeyim, artık değil. Bu fani yaşamın kimin önüne ne getireceği asla bilinmez. Bugün senin kırdığın kalp yarın sana öyle bir el uzatır ki, işte o zaman ben yaptıklarıma pişman olmam dediği ne varsa pişman olursun.

Şu hayatın bir gün son bulacağını düşünerek yaşasak ya da yaşayabilsek keşke, belki o zaman daha farklı olurdu her şey… Biz insanlar nankörüz, bir çiçeğe dahi özen gösteremezken birbirimize o özeni göstermeyi beklemek yanlış olur belki ama yine de denemeliyiz bunu. İnansak birçok şeyi başarabiliriz. Sana her açıdan değer verene sevgini emanet edeceksin. Kadir kıymet bilene yürüyeceksin. Ama bakınca değer vermekte, kadir kıymet vermekte lügatımızda kalmadı artık.

Körelmiş beyinlerimizi ve taş olmuş kalbimizi eski haline getirmiyoruz, aslında istesek yeniden vicdan sahibi insanlar olabiliriz ama bizler kolay olanı seçip vicdanlarımızı köreltiyoruz. Yazık mı demeliyim ne demeliyim bu durumumuza inanın bazen bende bilmiyorum. Ama sormak istiyorum, Vicdanlarımızın köreldiğinin farkında mısınız? Kaçınız bunu düşünüyorsunuz?

Sadece kalp kırmakla da kalmıyoruz, acımasızca hayvanlara, çocuklara dahi zarar veriyoruz. Ne zaman kaybettik kendimizi bu kadar? Hayat yaşamaya karşı olan değerini bizim sayemizde kayıp etmeye başladı… Körelmiş vicdanlarımızla yok oluyoruz farkında mısınız?

Önceki ve Sonraki Yazılar