1. YAZARLAR

  2. Kemal Şendikici

  3. FARKLI TURLAR
Kemal Şendikici

Kemal Şendikici

Yazarın Tüm Yazıları >

FARKLI TURLAR

A+A-

Çok gezen mi? iyi bilir, çok okuyan mı? Çok hoşuma giden bilgece bir deyimdir.


 Gerçekten gezmek ve görmek insanları bulunduğu coğrafyaya yakınlaştırır ve sevdirir. 


Türkiye’de bu anlamda çok renkli ve güzel bir ülke adeta bir mozaik. Anadolu muhteşem bir hazine.


Fakat bizler gruplar halinde turlar yaparken geçmişten kalan bırakamadığımız bazı garip gezi alışkanlıklara sahibiz.
Bazılarımız, otobüse binerek bir geziye çıkmayı sadece şoförün yanındaki cd çalarla hareketli bir oyun havası çalmak ve bütün gün aracın içinde dans etmek olarak düşünüyoruz. 

400-400.jpg
Eğlenmek en doğal haktır ama araçta sizin için görev yapacak bir kokartlı rehber varsa ve acente da size harika bir gezi programı hazırlamışsa bu bir haksızlıktır emeğe saygılı olmak zorundasınız çünkü göbek atarken kişisel gelişiminiz adına çok şey kaçırıyor olabilirsiniz.


Bu yılların alışkanlığı hani, denize ve pikniğe gider gibi kültür gezisine çıkma alışkanlığından milenyum çağını yaşarken kurtulmak şart.

400-401.jpg
Bu saygısızlığı, ne bir rehber, ne bir kaptan, ne bir acente, ne de bu güzel Anadolu toprakları hak etmiyor.


Yıllarca yabancı ülkelerden gelen turistleri İngilizce dilince bilgilendirdim ve ülkemi tanıttım ve son 3 senedir yabancı turizm sekteye uğraması nedeniyle yerli turist gezdiriyorum.


Arada kültürler arasında büyük uçurumlar var, bir kere hiçbir yabancı turist, bir devasa antik kent için niye? Bizi bu taş ve toprak yığınına niye getirdin! Serzenişi hiç duymadık.

20140716_113445.jpg
Bu insanlar, 20 bin km uzaktan gelerek Anadolu’muza değer verirken bizler 50 km uzaktan geldiğimiz halde Niye bize taşları gösteriyorsun? Diyerek turist rehberine fırça atabiliyoruz.


O, 2000 yıllık mermerler sadece birer taş mıdır? Aslında birer kültür ve yaşanmışlık değil midir? 


Bizden önce bu topraklarda yaşayan tüm insanların bize bıraktıkları tarihsel ve kültürel miraslar olamaz mı? 


Bu bağlamda, bir kokartlı tur rehberi olarak kitlesel yerli turizmde eğlence kültüründen tamamen vazgeçmeden  

20140717_100936.jpg
Çünkü o da bir gerekliliktir özellikle stres dolu gündemi olan böyle bir ülke insanları için eğlence önemlidir ama kültür ve tarih gelir.


Kültür ve tarih turları yapmaya uğraşan acente ve rehberler de destek olmayı da denemeliyiz.


Eğer,45 kişi ile gezerken gruptan bir kişi bile rehberi dinlemek ve bir şeyler öğrenmek istiyorsa onun bu çabasına saygı göstermek zorundayız. Tabii bu rehberin elinde biraz.


 Başarılı bir tur rehberi, hiç ilgisiz bir gezgine bile anlatmak istediğini konuyu dinlettirebilir. Yeter ki yeteri kadar bilgi ve hitabet yeteneğine sahip olsun.
34383744_10156275600459178_3130921800326709248_n.jpg

FARKLI TURLAR
 

Sözün özü, bizler, bu felsefe ile yola çıkarak özellikle İzmir’de FARKLI TURLAR adı altında bir tur anlayışına yöneliyoruz. 


Ana çıkış noktamız daha önce denenmemiş temalara ve farklı rotalara profesyonel acente ve rehberler eşliğinde tarih, kültür ve sanat turları düzenlemek.


Tabii herkes her konuyu çok iyi bilemez. Turist rehberi, her konuyu bilebilen bir Google değildir.

dscf9215.jpg
Bu nedenle bazı turlarımızda bizlere o konuların uzmanı olarak bazen tarihçi bazen arkeolog bazende biyologlar eşlik edecekler ve turumuzun bilgi ve öğrenme kalitesini artıracağız. 


İlk turumuz, İzmir-Bodrum yolu üzerinde bulunan BAFA GÖLÜ kıyısına kurulmuş olan Heraklia ve Latmos bölgesi olacak ve bu turu ünlü biyolog ve yer bilim uzmanı ve TV belgeselcisi Sayın Rıfat Çığ ile yapmayı planlıyoruz. 
Anadolu’nun gizemli doğa tarihi ve uygarlıkları peşinde birçok yapıma imza atan Usta Belgeselci Rıfat Çığ ile Belgesel tadında BAFA ve LATMOS turu 

img_0018.jpg
8000 yıllık Latmos kaya resimlerini kimler çizdi? Nasıl yaşıyor neye inanıyorlardı?


Bu bölge,10 bin yıl önce bazı uygarlıklara mağaralarında ev sahipliği yapmış olan neolitik bir alan, ilk yerleşik düzene ve tarıma geçilen özel noktalardan biri pagan bir tapınak ve kült merkezi aynı zamanda erken ve geç Hristiyanlık döneminde manastırlar şeklinde bir dini merkez görevi de yapmış.


Gölün etrafında oluşan mükemmel bir flora ve fosil örtüsü var ve bu bölgede doğa ve tarih yürüyüşleri yaparak gerek Rıfat Bey den gerekse benden tarih ve kültür bilgileri alabileceksiniz.

img_0179.jpg
Bu turu sonbahar yani eylül ve ekim aylarında planlıyoruz havalarının serin olması ve yağmurlardan önce bu turları yapmak en doğrusu ve Bafa gölü kenarında buluna Harap kırı bölgesinde bir motel de yarım pansiyon olarak bir gece konaklayacağız. Ve iki günlük bir gezi şeklide tüm bölgeyi taramak ve keşfetmek şansına sahip olacaksınız. 
Diğer tur rotamız yine Rıfat Çığ ile Kapadokya, Jeopark, Sandal dağı ve Divlit bölgesi olacak ve bu bölgede de bir gece konaklayarak dünyanın en genç jeopark bölgesini keşfedeceğiz.


Ben kokartlı bir tur rehberi olarak TÜRSAB belgeli bir acente bünyesinde tüm turu organizasyonunu üstlenirken İz TV den belgeselleri ile tanıdığımız Rıfat Çığ ise ise özel ve bilimsel bilgilerini kendisine has stili ile bizlerle paylaşacak çok üst seviye ve dolu dolu bir tur olacak diye düşünüyorum.

img_0112.jpg
Bu heyecanlı tur ve keşif deneyimine gerçekten öğrenmek isteyen ve tüm kültür ve tarih tutkunu tüm gezgin dostlarımızı bekliyoruz. 


Bizlere facebook’ta FARKLI TURLAR grup adı ile ulaşabilir ve diğer farklı turlarımızdan haberdar olabilirsiniz. 


Farklı turlarda buluşmak üzere 


Esen Kalın.

 


 

Önceki ve Sonraki Yazılar