Mutlu Çakır

Mutlu Çakır

Yazarın Tüm Yazıları >

GARANTİ

A+A-

Ciro garantili AVM olduğunu düşünebiliyor musunuz? Devlet size dese ki; Açacağın AVM’yi günde 10.000 kişi gezecek ve kişi başı en az 100 tl harcayacak, harcamazsa gel ben sana ardaki farkı vereceğim. Dağ başına bile AVM açmaz mısınız? Müşteri gelse de gelmese de günde 10.000 kişi ve kişi başı 100 tl garanti(!)

 

“Yolcu garantili uçak ihalesi” olsa nasıl olur? Boş koltukların parasını da alıyorsun düşün.

 

Öğrenci garantili ÖZEL OKUL var mı? Şimdilik yok.

 

Mahkum garantili HAPİSHANE ihalesi? Farzet, hapishaneler özelleştirilmiş!


Olur mu? Olmaz değil mi? Saçma yani...

 

Olmaz, serbest piyasa ruhuna aykırı bir kere. Düz mantığa aykırı.

 

Peki nasıl oluyor da;

Alım garantili elektrik santrali oluyor?

Elektrik santrali kuruyorsun, devlet alım kWh başına döviz cinsinden alım garantisi veriyor. Elektriği kullansan da kullanmasan da santrale parasını veriyorsun.

 

Sonra da diyorsun ki, yaz saati uygulaması niye sürüyor? Sen sabaha karşı elektrikleri açacaksın ki, faturan şenlenecek ve kWh başına döviz cinsinden garanti ödemeye destek olacaksın.

 

Araç geçiş garantili köprü nasıl oluyor?
Araç geçiş garantili 3. Köprü ihalesini alan firma, geçenden ayrı DOLAR CİNSİNDEN para alırken, senelerce hazineden, yani geçmeyenden para kesiyor. Yani köprüden hiç geçmeyen bile bir şekilde geçirilmiş oluyor.

 

Hadi araç geçiş garantili köprü var diyelim, “Hasta Garantili, Şehir Hastanesi” ne iş??! Hasta gitmezse zorla mı hasta edeceksiniz milleti :) Yılda şu kadar hasta size gelecek, gelmezse aradaki farkı HAZİNE ÖDEYECEK, yani sen, ben. Hasta olmak daha karlı, en azından karşılığında bir hizmet var.

 

İktidar partisi bu sözleşmeleri çok rahat imzaladığına göre, bir bildiği var demektir. Sanırım, seçmen garantili parti yapmışlar.

 
Önceki ve Sonraki Yazılar