1. YAZARLAR

  2. Ömer Oktay Bal

  3. Google Android Cihazların Yedeklerini Tutmayı Sınırlandırdı!
Ömer Oktay Bal

Ömer Oktay Bal

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Google Android Cihazların Yedeklerini Tutmayı Sınırlandırdı!

A+A-

Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlarla birlikte diğer tüm elektronik mobil araçları kullanmakta olan kişiler için kullanıcıların bilgilerinin tek bir ortam üzerinde depolanması sağlanabiliyordu. Kullanıcıların başka elektronik cihazlara geçmesi halinde aynı ayarlar ve uygulamalarla birlikte tekrar cihazları kullanılabilir hale getirmesini sağlayan bu yedekleme işlemlerinde Google limitsiz bir şekilde kullanıcı bilgilerini depolama fırsatı sunuyordu. Ancak yeni gelen bir kuralla birlikte artık google drive üzerinde depolanan kullanıcı bilgilerinin sadece 2 aylık süreyle yedek dosyası olarak tutulabileceği açıklandı. 2 aylık sürenin başlangıç ve bitiş noktaları konusunda da net bir tavır gösteren Google herhangi bir Google servisinin hiçbir şekilde kullanılmadığı 2 aylık süreleri yedekleri sistemden kaldırmak için yeterli sayacak. 
 

Sanal Atıkların Önlenmesi Hedefleniyor!
 

Kullanıcıların bilgilerini yedeklemesi ile fabrika ayarlarına geri döndürülen cihazlarda ya da Android dışında başka bir platforma geçilmesi ile birlikte ilerde yaşanabilecek tekrar yükleme durumları için Google Drive üzerinde kullanıcıların android yedekleri tutuluyordu. Android işletim sistemine sahip cihazların ve kullanıcıların sayısındaki artış ile birlikte depolama alanlarının da giderek dolmaya başlaması Google’ın sunucuları için bir çözüm aramasıyla sonuçlandı. Kullanım dışında kalan Android yedekleri ve bilgilerinin sanal atık olarak değerlendirmesinin önüne geçmek için Google tarafından 2 aylık sınırlandırmanın geldiği belirtiliyor. Sanal atıkların miktarını azaltmak adına Google’ın bu hamlesi pek çok başka alanda da yenilikçi gelişmelerin yaşanmasını sağlayabilir. 
 

Yedekleri Güncel Tutmak için Ne Yapmalıyız?
 

Android işletim sistemi içerisindeki tüm bilgilerin tutulmasına yönelik alınan bu yeni karar ile birlikte Android kullanıcıları da istenmeyen durumlarla karşılaşmamak adına ne gibi önlemler almaları gerektiği konusunda bilgi sahibi olmak istiyorlar. 2 aylık kuralın dışına çıkılması sonrasında telefonların eski halleriyle kullanılabilir olması mümkün olmayacak ya da uzun zaman alacaktır. Bu nedenle otomatik bir şekilde çalışan sisteme sahip olan telefon yedekleri kaldırılması noktasında kişilerin en azından iki hafta bir ya da ayda bir kez mutlaka Google servislerine erişim sağlıyor olması gerekmektedir. Google’ın yedeklerin silinmesi noktasında bir uyarı yapmayacağı da dikkate alınırsa kullanıcıların bu noktada özenli davranması gerekiyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar