1. YAZARLAR

  2. Mutlu Çakır

  3. HADİSE ÇIKTI!
Mutlu Çakır

Mutlu Çakır

Yazarın Tüm Yazıları >

HADİSE ÇIKTI!

A+A-

Ve dedi ki; 

“Ben klibime verilen ‘erotik' damgasına katılmam ve izin vermem! Bir kadın bir aşkı anlatan ve yansıtan sahneler çekince ‘erotik' oluyor ama erkek sanatçılarımız istedikleri gibi kadın mankenler/oyuncularla çektikleri sahneler nedense hiç ama hiç ‘erotik' kategorisine girmiyor. Ben bir kadın olarak buna boyun eğmek zorunda mıyım? HAYIR. “Erkektir yapar, kadındır susar” zihniyetine sonuna kadar karşı çıkıyorum! Maalesef ülkemizde kadın erkek ayrımı 2018 yılında bu kadar yoğun bir şekilde var ise, işimiz zor. Ama ben bir kadın olarak bunun için savaşmaya ve özgürce sanatımı yapmaya ve yaşamaya devam edeceğim.”

RTÜK, erkek şarkıcıların kliplerine “erkektir yapar” hoş görüsü ile yaklaşmış ama Hadise’ye, “klip” için neredeyse erotik film diyecek kadar sert tavır takınmış. RTÜK, bu cezayı kesmeden önce klibi bir uzmana izletip, rapor aldırmış. 

Bu uzmanlara acayip saygı duyuyorum ben(!). Geçiyor ekranın karşısına, izliyor, notlar alıyor, ciddi bir iş yapıyor, kızın neresi gözükmüş, erkek ne yapmış onlara pür dikkat bakıyor, raporunda ayrıntıyla yazıyor da  yazıyor, sonra imzalıyor, falan, zor iş. Ciddi iş. Bizim gibi basit ölümlülerin anlayamayacağı, derinlerde yatan tehlikeleri, film olsun klip olsun izleyip, diyor ki: SAKINCALI veya ZARARLI diyebiliyor. Biz izlesek anlamayız mesela.

Erotik filmleri, erotik klipleri herkes adına izleyip, uygunluğu konusunda rapor yazıp veren bu uzmanlara hepimiz saygı duymalıyız. Hatta bir yerde “isimsiz uzman anıtı” falan da diksek yeridir. Zira, o klibin veya filmin bütün yan etkilerine maruz kalıyorlar. Yani zararlıysa sadece biz mi zararlı? Ona da zararı var. Adamcağızlar (sanırım izleyenler erkektir) kendilerini feda ederek zararlı içeriğe maruz kalıyorlar. Haklarını ödeyemeyiz asla. Mazallah ya farkına varmadan, Hadise klibini izleyip kötü etkilenseydim? Bizi RTÜK korudu. Hepimize geçmiş olsun. RTÜK, Erotik Klip Uzmanlığının, başarısı bu.

Çifte standartta, kendi kendine tur bindiren devrin baskın muhafazakar aklı ve dayattığı ahlak, kadını sadece sarılıp sarmalanan, üzerinde mülkiyet hakkı iddia edilen bir meta ve çocuk doğurma makinesi gibi görmeye devam ededursun, arada böyle Hadise’ler de çıkıyor. Ne yapalım. Evet müzik mahallesinde bir “Hadise” çıkmıştır. Hadise çıkması şaşırtıcı da değildir. Ne vakittir adı konulmamış bir oto-sansür girdabından bunalma söz konusudur. Olayı klip olarak görmeyin siz gene de. 

Peki bu Hadise’nin sonu nereye varacak?

Önceki ve Sonraki Yazılar