1. YAZARLAR

  2. Okur Yazar

  3. Hainsin evcilik oyunu
Okur Yazar

Okur Yazar

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Hainsin evcilik oyunu

A+A-

Ne hain oyundur şu evcilik. Daha küçücükken yerleştirir biz kadınların beyninin bir köşesine ilerde oynayacağımız rolü. Sen annesin, sen kadınsın; işin sabah erken kalkmak, kahvaltıyı hazırlamak. Eşini, çocuklarını uyandırmak... Onları hazırlamak. Kahvaltı ettirip işe ve okula uğurlamak. Onlar gidince bulaşık yıkamak, ortalığı toparlamak, akşam yemeğini hazırlamak. Komşularla kaçamak kahve içmek. Alışverişe çıkıp evin ihtiyacini almak. Akşama doğru sofrayı hazırlamak. Arada çamaşırları da yıkamak. Ütülemek. Sonra eşini çocuklarını karşılamak. Yemeği yedikten sonra sofrayı toplamak. Eşinin çayını, kahvesini hazırlamak. Çocukların ödevlerine yardımcı olmak. Soğuyan çaydan bir yudumu zor almak. Çocukları yıkamak. Uyumadan önce masallarını anlatmak. Onlar uyuyunca uyuklayarak film izlemek. Arada kuruyan çamaşırları toplamak, katlamak. Ve gün sonunda yatağa kendini zor atmak.

Bu oyun değil resmen işkence... Benim annem çalışıyordu. Ama ben hiçbir evcilik oyununda çalıştığımı hatırlamıyorum. Hiç çalışan kadının olduğu bir evcilik oyununa dahil olduğumu da hatırlamıyorum. Kadın evinde evin işlerini yapar. Bu taaa ufacık yaşlarda işlendi beyinlerimize. Kadın dediğin evinde evin işlerini yapar. Erkeğin yani eşinin ve çocuklarının mutluluğu için çalışır. Erkek çalışır. Para kazanır, eve gelir yorgundur. Hep bu öğretildi bize. Gerçek hayatla tanıştığımızda bunlar bizim görevimiz dedik. Çalışsak bile bu böyle dedik. Öğretilmişliklerin kurbanıyız bizler belki de... Kız çocuklarımızı kodlamayalım. Onların bir birey olduğunu erkeklerden bir farkları olmadığını - cinsiyet haricinde- oğretelim. Mutlu etmek kadar rahat ettirmek kadar mutlu olmaya ve rahat etmeye hakları olduğunu bilerek büyümelerini sağlayalım ki ilerde kadın kırmızı ruj sürmesin, kadın hamileyken dışarı çıkmasın, kadının saçı uzun olur aklı değil, kadın çok konuşmaz, kadın kahkaha atmaz diyenlerle karşılaştıkların da heeeeyyyy adam sen ne diyorsun be diyebilsinler. Dik durabilsinler. Kadının şiddet görmesini normal algılamasınlar. 

E tabi sadece kız çocuklarımıza öğretmekle kalmayalım. Erkek çocuklarımıza da öğretelim ki bu gerçekleri onlar da kadınları sadece bir meta olarak değil bir birey olarak görebilsinler.  İyi yetişen bir kadından herşey olur. Bunu bilerek büyüsün çocuklarımız. Eşitliğin tartışılmadığı ve kadının neler yapması gerektiğine erkeklerin karar vermediği yarınlar için iyi yetiştirelim çocuklarımızı... 

Dünya Emekçi Kadınlar Günümüz Kutlu Olsun...
 

Önceki ve Sonraki Yazılar