1. YAZARLAR

  2. Bekir Ayaz

  3. HALKIN SARAYA MESAJI
Bekir Ayaz

Bekir Ayaz

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

HALKIN SARAYA MESAJI

A+A-

Türkiye'de başkanlık sistemini getirecek olan Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun 16 Nisan'da halk oylamasına sunuldu.Yurt genelinde Yurt genelinde 55 milyon 319 bin seçmen, oy vermek için 167 bin sandığa gitti.
16 Nisan 2017 referandumunda oy kullanacak  yurtiçi seçmen sayılarını  1 Kasım’da  54.049.940 olan yurtiçi seçmen sayısı yüzde 2,6 artış ile 55.319.222 oldu.
Resmi olmayan referandum sonuçlarına göre; vatandaşların %51,41'i 'Evet' oyu verirken, %48,59 oranında seçmen oyunu 'Hayır'dan yana kullandı.Bu oyların 48 milyon 933 bin 874'ü geçerli sayılırken, 865 bin 46 oy geçersiz sayıldı.
Referandum çalışmalarında Türkiye Cumhurıyeti anayasında yapılacak 18 maddelik değişiklik paketini izah etmek yerine,her yerde Kılıçdaroğlu ile söze başladılar ve Ey Kılıçdaroğlu ile bitirdiler.Neticede Kılıçdaroğlu bu oylamada oylanmayacaktı.
Ak Partinin Oylarını kim düşürdü? CHP, HDP ve diğer 14 parti birleşip  düşürmedi, MHP kanadı başta Antep,Tokat,ŞanlıUrfa,Adıyaman ve Mardin olmak üzere iyi çalıştı. Bu ülkede kürt nüfus % 20 dir ve her 20 seçmenden biri kürt vatandaşıdır ve  bu insanlar  Cumhurbaşkanı sn Recep Tayip Erdoğan'ı  içerde ve dışarda şer odaklarına karşı yalnız bırakmadı.
Ak parti golü kendi kalesine Seçim çalışmaları boyunca Erdoğan'a bel bağlayan nasıl olsa geçer ümidiyle hareket eden tüccar vekil ve yöneticilerden yedi.Gittikleri her yerde selfi çekmeyi marifet sanık,15 Temmuz gecesinde halkın vermiş oldukları sinerjiyi etüd edemeyip kendilerini halktan üstün gördüler.
İlk defa oy kullanan ve 18 yaşında meclisin önünü açaçak seçilme yaşı inandırıcı gelmedi.Yeterli bilgi ve donanıma sahip kişilerden değilde parası olan zenginlerin çocukları seçileceği vurgusu hakımdı.Ünüversite sınavında ÖSYM yerleştirilmede Suriyeli mültecilere tanınan haklar karar almada etkili olan nedenler arasında yerini aldı.

Önceki ve Sonraki Yazılar