1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İGC'den Fatih Terim haberini yayınlamayan AA'ya tepki
İGC'den Fatih Terim haberini yayınlamayan AA'ya tepki

İGC'den Fatih Terim haberini yayınlamayan AA'ya tepki

“Seçilmiş gerçeklerin topluma sunulması habercilik değildir”

A+A-

İGC Başkanı Misket Dikmen, gazeteci İbrahim Evrim Ayral'ın Çeşme Alaçatı'da Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim ve damatlarının karıştığı olayı haberleştirmesine karşın çalıştığı Anadolu Ajansı'nın bu haberi yayınlamayarak “sansür” uyguladığını söyledi.

“Kamuya mal olmuş, ülkede en çok olarak ilgi duyulan spor dalının üst makamında yer alan bir ismin karıştığı kavganın haber niteliği tartışılamaz” diyen Dikmen, yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi:

“Türkiye'de medyada sansür ve otosansür vakaları giderek yayılmaktadır. Özellikle halktan aldığı vergilerle ayakta duran devlete ait kurumlarının belirli bir görüş çerçevesinde yayınlar yaptığını ve farklı görüşlere ait bilgileri ve haberleri halktan gizlediğini görüyoruz.

Bunun somut bir örneği olan Alaçatı'da yaşanan 'restoran basma' olayını ve ardından da Anadolu Ajansı'nın bu haberi değerlendirmeme tavrını da böyle yorumluyoruz. Bunun adı açıkça sansürdür.

Sadece 'seçilmiş gerçek'lerin topluma sunulması habercilik değildir. Bilgiler tek tipleşir ve tek elden yönetilmeye daha fazla devam edilirse Türkiye'de basın özgürlüğünden ve bağımsızlığından söz etmek mümkün olmayacak.

Bu duygularla uyguladıkları sansür nedeniyle Anadolu Ajansını kınıyor, haberin, haberciliğin onuruna sahip çıkarak kurumdan istifa eden gazeteci İbrahim Evrim Ayral'ın yanında olduğumuzu kamuoyuna duyuruyoruz.”