1. YAZARLAR

  2. Melih Değirmenci

  3. İzmir Kahve Kokacak...
Melih Değirmenci

Melih Değirmenci

Yazarın Tüm Yazıları >

İzmir Kahve Kokacak...

A+A-

13-14-15 Ekimde İzmir Arena’da yapılacak olan Coffee Festivali kaçırmamanızı ısrarla tavsiye ederim. Geçen sene 3 gün boyunca katıldığım ve bu senede kaçırmadan gideceğim bir etkinlik... 

    Kahve dünyaya İzmir’den yayıldı. 1500 lü yıllarda ipek yolu ticaretinin aktif olduğu İzmir, Mısırdan tutunda Hindistan’a kadar, bir çok bölgeden gelen ticaret adamlarının kahve ihtiyacını gidermek için ilk kahvehanelere sahiplik etmiş, Sultan Süleyman’ın Manisa sancağından İzmir’e gelen bu ticaret adamları ile tanışması ve alışması üzerine saray mutfağına girmiştir.

    Kısacası İzmir Kahvenin dünyaya açılma kapısıdır. Kahve Festivalleri Türkiye’de ilk defa İstanbul’da başladı. Ancak geçen sene ilki yapılan İzmir Coffee Festival, Ankara ve İstanbul’dan farklı bir karakter ve özellik taşıyor. İzmirlilerin etkisi dediğim bu özellik, daha eğlenceli, daha keyifli bir festival sunuyor. 

Festivalde bir çok workshop var. Kahve hakkında bilgi alabileceğiniz birbirinden değerli arkadaşlarım sizlere hem kahveyi anlatacak hem de daha da bilgilenirken farklı tatlarla tanışmanızı sağlayacak. 

    Bunun dışında az önce de söylediğim gibi, Festival organizatörleri çok güzel sahne programları da hazırlamışlar. Arkadaşım Hakan Doğanay’ın sunumları ile Dj Erdem, Crystals Dance Academy, Eren Dutlu, Della Miles,   Cansu Nihal Akarsu, DJ Ozan Çiçek , Tezgah, Luxus, Grup Ayıp Olmaz mı ve bir çok sürpriz sizi sahnede bekliyor. 

Workshop Olarak ;

    Fatih Arslan başta olmak üzere, Güvenç Usta, Nurettin Karakundakoğlu, Mehmet Bektaş, Şerif Başaran, Barista şampiyonumuz ve gururumuz Nisan Ağca, İsmail Böğürcü gibi isimler dikkat çekerken, birçok güzel aktivite sizleri bekliyor. 

    Festival Alanı ise Türkiye’nin bir çok önde gelen markası ile farklı tadımları size sunacak... Sadece Kahve olarak düşünmeyin. Dünyanın farklı tatlarını tadabilmeniz açısından güzel bir etkinlik... 

Böyle bir festivali kaçırırsanız, 1 Sene beklemek zorunda olduğunuzu unutmayın. 

Ben orda olacağım... Sizleri de beklerim... Hadi biraz eğlenelim ve İzmir’in farkını gösterelim...

Sevgiler. Saygılar.
Melih Değirmenci

Önceki ve Sonraki Yazılar