1. YAZARLAR

  2. Mutlu Çakır

  3. KAZA SONRASINDA, ARACINIZDAKİ DEĞER KAYBINI DA SİGORTADAN ALABİLİRSİNİZ
Mutlu Çakır

Mutlu Çakır

Yazarın Tüm Yazıları >

KAZA SONRASINDA, ARACINIZDAKİ DEĞER KAYBINI DA SİGORTADAN ALABİLİRSİNİZ

A+A-

Dört teker üzerindeyseniz, Allah vermesin ama her an bir kaza riskiniz var demektir. Diyelim ki hiç kabahatiniz yokken, %100 veya asli kusurlu bir sürücü aracınıza çarptı ve siz de işinizden gücünüzden kaldınız. Aracınız, 10-15 gün serviste kaldı. Baştan sona tatsız bir durum. 

Ne olduğunu anlayamadan GÜMMM! diye bir ses, kısa vadeli şok ve arabadan inerek, hatalı sürücüye hem “geçmiş olsun “hem de “N’apıyorsun be güzel kardeşim, dikkat etsene” dozunda bir sitem. 

Ama olan oldu. Kaza yerinin ve araçların fotoğrafını çektiniz. Kendi aranızda kaza tespit tutanağı tuttunuz. Kartınızı verdiniz, telefonunu aldınız. ZMMS, Ruhsat ve Ehliyet  bilgileriniz aldınız. Aracı da ya kendiniz ya da çekici servise götürdü. 

Aracınızın kaskosu varsa, sizin kaskonuz aracı hemen yaptıracak, hatta size ikame araç verecek ve tazminatı da karşı tarafın yani kusurlu olan tarafın ZMMS’nden alacak. Buraya kadar her şey normal. Kaskonuz olmasa da aracınızın hasarı karşı tarafın ZMMS kapsamında karşılanacak.  Yani kusurunuz yoksa, onarım giderleri cebinizden çıkmayacak. Tali kusurluysanız da büyük oranda hasarınız giderilecek.

Peki, çektiğiniz sıkıntı ve servis sürecinden vazgeçtim aracınızdaki değer kaybı ne olacak? Daha düne kadar, 0 TL hasarı olan, kazasız hatasız diye satabileceğiniz araçta, 3-5 bin liralık hasar olması, aracınızın piyasa değerine etki etmeyecek mi?
Edecek elbette. Ama bunu ZMMS size doğrudan ödemeyecek de. 

Bu durumda, araçtaki değer kaybının tespiti ve karşı tarafın ZMMS poliçesi kapsamında yasal süreç başlatmak zorundasınız. Bu normal bir hasar dosyası başvurusu yapmakla olmuyor. Daha incelikli bir konu. Kesin olan aracınızda oluşan değer kaybını talep etme hakkınızın olduğu. Bunu bilin, bu konuda çalışan avukatlardan da profesyonel yardım alın. 

Böylelikle, hiç bir kusurunuz yokken ya da siz tali kusurluyken başınıza gelen maddi hasarlı trafik kazasında, aracınızın bakım onarım maliyetleri yanında, değer kaybını da telafi edebilirsiniz. Geriye sadece yaşadığınız stres kalır. 

Benim başıma geldi. Aracımı 15-20 gün servisten alamadım. İkame araçtı, parça eksiğiydi derken, aracımda oluşan ve sisteme de yansıyan hasar miktarı yüzünden 2. El değeri düştü.  Bu değer kaybının telafisi için ben de aynı yolu izledim. 

Önceki ve Sonraki Yazılar