1. YAZARLAR

  2. Av. Meltem Avşaroğlu

  3.  KRALİÇE'NİN ADI İZMİR
Av. Meltem Avşaroğlu

Av. Meltem Avşaroğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

 KRALİÇE'NİN ADI İZMİR

A+A-

Lügatı farklıdır İzmir'in. Simite gevrek, çekirdeğe çiğdem, mısıra darı, incire yemiş, böreğe bööğrek derler mesela. İzmirliler kumru yerler, boyoz yerler. Kumru bir çeşit sandviç'tir ama ünlüdür, o da bir İzmir'li sonuçta.
 Bir Kordon'u vardır, güneşin batışında çimlerinde insanlardan çiçek açar. Cıvıl cıvıl olur. Geceleri dilek fenerleri yanar, bir kişi yakar, 10 kişi dilek tutar. Neşedir İzmir'in insanları, neşelidir. Haslardır, öyle lafı uzatmayı da sevmezler, ya tamamdır ya değil. Ama sohbetleri uzundur, hoştur. İzmir'in insanları candan insanlardır, rahat insanlardır, neşelidir, eğlencelidir. Oynamadan duramaz, kahkaha atmadan yaşayamaz. İzmirliler, şehri gibi sıcaktır, insan sever. Bir ortama girer, herkesi kucaklar.
 Bir Amazon kraliçesi tarafından kurulup, isimlendirilip büyülü efsanelere kazınmıştır, kadın duruşu kuvvetlidir bu şehirde. Kimse de rahatsız olmaz, yeri gelir erkekleri de övünür bundan. Victor Hugo  "Les Orientales" isimli kitabındaki "La Captive" isimli şiirinde "Smyrne est une princesse" demiş mesela. Yani, "İzmir bir prensestir.''
... ''İzmir, bir prensestir çok güzel küçük şapkasıyla. Mutlu ilkbaharlar durmaksızın onun çağrısına yanıt verir. Nasıl vazo içindeki çiçekler gülümserse, o da denizler arasından ışıldar. Hatta Arşipel'in yaratılışından çok daha tutkulu...''
 İzmirliler özgür'dür, özgür ruhludur. Fikirlerini dilediğince beyan eder ve yadırganmayacağını da bilir. Kasılmayı sevmez, kasıntıyı da. Özgürlüğünü yaşamayı sever.
 Otantik Kemeraltı çarşısı, simge olan saat kulesinin önündeki kuşları, Bostanlı’daki balıkçı barınağı, Uçurtmalar uçan Karşıyaka parkı, asansörü,  pasaport iskelesi, Sevgi yolu, zarif Gül Sokağı... Tarih de kokar, doğa da. Taşra da kokar, metropol de bu şehir. Her şeyi, her yeri ayrı güzeldir.
 Gece ışıkları yanan Faytonları alıp başka diyara götürür seni, havada uçan dilek fenerlerine dilekler dilersin, uçurtmaları izlerken çocukluğuna dönersin, sıkılır gider bisiklet sürersin, olmadı sahilde çiğdem çitler, dondurma yersin, Kordon'dan güneşin batışını izlersin, rengarenk çiçekler satan sokak çiçekçileriyle tanışır ayaküstü kısacık sohbet edersin, mevsimi gelince her gün eve bir kucak dolusu bahar çiçekleriyle dönersin. Karşıyaka-Konak vapuruna çoğu zaman sadece keyif için binersin. Bunlar da yetmezse gidivermek en fazla 2 saat olan küçük cennetlerine hiç üşenmez kaçıverirsin. Yani İzmir'deysen evde duramazsın. Evdeysen de balkonda yaşarsın.
 Mesela bak, İstanbul Aşk'tır; bir rüzgardır gelip geçer, bir zaman sonra sıkılır kaçmak istersin. İzmir Sevgi'dir. Her geçen gün daha da seversin, sevdikçe de kopamaz bağlanırsın.Ne anlatıyorum ki ben de; dışarıdan bir bakışta anlaşılmaz ki İzmir. İzmir'i yaşamak lazım. İzmir'de yaş almak lazım.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar