1. YAZARLAR

  2. Bekir Ayaz

  3. MAÇKA'DA SORUMLU KİM ?
Bekir Ayaz

Bekir Ayaz

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

MAÇKA'DA SORUMLU KİM ?

A+A-

Trabzon’un Maçka ilçesi köprü yanı mahallesi Vazelon Manastırı kırsalında, bölücü terör örgütleri ile sağlanan sıcak temasta J.Kd.Bçvş Ferhat GEDİK ve 15 yaşında Eren BÜLBÜL vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğü, halkın huzur ve refahı için kutsi bir ülkenin vazgeçilmez sevdası uğruna gözlerini kırpmadan şehit düşmüşlerdir.
09 Ağustos günü Karadeniz’de Teröre dikkat çekerek yazımızı yayınladık. Bizler öncelikle bu memleketin bekası uğruna psikolojik algı yaratma niyetinde değiliz. Çarpıtılmış uydurma bilgiler ile kamuoyunu dezenforme etmiyoruz.

İl Jandarma ve İl Emniyet Müdürlüklerinde istihbarat şube müdürlükleri tarafından görevlendirilen bir personel İstihbarat Değerlendirme Merkezinde ( İDM ) açık istihbarat üretme konusunda günlük yerel ve ulusal basını takip etmekle görevlidir.

Terör ile mücadeleye ilişkin politika ve stratejileri geliştirmek , asayiş ve emniyet sağlama konularında kurumlar arası ilişkileri koordine etmek üzere resmi gazetenin 04.03.2010 tarih ve 5952 sayılı kanuna binaen “ Kamu düzeni ve Güvenliği müsteşarlığı “kurulmuş olup istihbaratın sivil işleyişini sağlamak için kurulmuştur.

SORUYORUZ

Trabzon’da İDM deki personel iddia ettiğimiz materyalleri kıymetlendirip ,sentezleme, tahlil ve yorumlama işlemleri için üst makamlara rapor arz edilmiş mi ?

Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı İstihbarat değerlendirme merkezinde veya İl Valilikleri uhdesinde görevlendirilen Sosyal Etüt ve Proje Müdürleri kendilerine tanınan yetki ve görev alanları kapsamında istihbarat başta olmak üzere birimler arası diyaloğu arttırma ve analitik sorunların çözümüne katkı sağlanmış mıdır?

OLAYA MÜDAHALE SÜRECİ

 Hareket merkezi ve operasyon sevk idare amiri; bölücü terör örgütlerinin muhtemel pusu kurabileceği ve manevra girişiminden önce bölgenin coğrafi yapısını analiz ederek, reaksiyon süresini göz önünde bulundurma koşuluyla envanterinde mevcut bulunuyor ise  İnsansız Hava Araçı ( İHA ) manevra birlikleri gelene kadar sevk edilmesi söz konusu olabilirdi.

Jandarma karakol komutanlığında görevli bulunan personel soğuk kanlı davranmak yerine durum muhakemesi yapmadan, acele davranıp BTÖ ‘nün  üzerine gitmiş ,eve veya meskun mahalle yaklaşırken temkinli olmamıştır.

Sonuç olarak bu memlekette milletin ödemiş olduğu vergiler ile maaşlarını alan personel ülke güvenliği konusunda kart hamili yakınım zihniyeti yerine liyakat sahibi, gerekli bilgi ile donanımına sahip ,millî birlik ve beraberlik benliği ile hareket etme arzusu içinde olmalıdır.

Önceki ve Sonraki Yazılar