1. YAZARLAR

  2. Erdal Özyıldız

  3. Millet olarak bir uyanışa ihtiyaç var
Erdal Özyıldız

Erdal Özyıldız

Sizden biri
Yazarın Tüm Yazıları >

Millet olarak bir uyanışa ihtiyaç var

A+A-

Merhaba Sevgili Canlar; 

Birkaç gün önce, bir sosyal medya kanalında, içimden bir anda gelen şöyle bir cümle paylaşmıştım.

‘’Elinden telefonu tableti alındığında ağlayacak bir nesil, nasıl ezanı dindirmeyip bayrağı indirtmeyecek şaşarım!’’

Ve ne kadar acıdır ki bu düşünceme o kadar çok destek ve onay geldi ki; bu konudan biraz daha geniş bahsetme gereği duydum.

Sevgili Canlar; 

Gençliğimizi ve çocuklarımızı maalesef öylesine bir sarmala kaptırmış vaziyetteyiz ki; durum vahîmden daha öte, neredeyse bir fâciâ durumunda...
Daha bebek yaşta kontrolsüzce ellerine tutuşturulan tablet ve telefonlar, siz onlara neşeli vakit geçirip şarkı ve müzik çaldıklarını zannederken, aslında iki lokma daha fazla yemek yesin yâhut siz biraz daha rahat edin diye onların geleceklerini çalmakta!
Hele ki gençlerimizin en büyük düşmanı olan tamâmen ahlâk ve kültür erozyonuna uğratan oyun ve diziler; ileride duygusuz, sadist ve bencil bir nesil meydana gelmesinde büyük rol oynamaktadır.
En yakın çevremizde yetişen gençliğe baktığımızda; "Allah, Vatan, Bayrak, Ahlak ve Nâmus" üzerine zerre kadar bir değeri olmayan; dünyâya gelmeyi, yemek, içmek hoş vakit geçirmek ve kendilerine göre daha iyi bir yaşam elde etmek için yaşıtlarıyla korkunç bir yarış hâlinde olduklarını görüyoruz!
Bugün ise; bir üst nesil olan bizlere ve büyüklerimize, olası bir göz yaşına anlamsızca bakmakta; "Şehit, Vatan, Millet, Askerlik" vs. duyguları, yeni nesil için hiçbir değer ifâde etmemektedirler.
Gülüp hoş vakit geçiremedikleri her an ise; çile ve ıstırâp olarak görülmekte, sanki bu dünyâ onlar için sonu olmayan bir eğlence mekânı olarak algılanmaktadır.
Kendileri için yapılan fedâkârlıklardan ise bî haber yaşanılmaktadır. Daha yaşıyor olan ana ve babalarına yapılan bu vefâsızlık örneği, kahraman ecdâdımıza karşı duyarsız olmalarını da gâyet anlaşılır yapmaktadır.

Ve Sevgili Canlar; 

Asıl endişe verici olan ise; böylesi duyarsız bir neslin, gelecek olan evlâtlarını nasıl bir yoksunlukta yetiştirecek olmasıdır!
Bilmiyorum...
Topyekün kendilerine gelmeleri için nasıl bir yol izleyebiliriz?
Bunun için millet olarak bir uyanışa ihtiyaç var sanırım!
Allah, yâr ve yardımcımız olsun...

Önceki ve Sonraki Yazılar