1. YAZARLAR

  2. Seval Alyürek (Sevalce)

  3. MODA BÖYLE BİR ŞEY İŞTE !
Seval Alyürek (Sevalce)

Seval Alyürek (Sevalce)

Yazarın Tüm Yazıları >

MODA BÖYLE BİR ŞEY İŞTE !

A+A-

Bazen eski albümlere bakarız. Elimize sağda,solda, düğünde, dernekte çekilmiş resimler çıkar.. ıykkk bu kim diye sorarız.  Hahhaha. Kuzene ,ablaya,teyzeye bak deriz. Sanki biz o karelerde yokmuşuz gibi..

Bir tatlı tebessüm dolaşır yüzümüzde. Anılara dalarız. Çok kez hüzünlenirizde.  Çünkü vaktini doldurmuş insanlar başka boyuta geçmişlerdir. Gitmişlerdir. Sessiz sedasız yada günleri ayları saydırarak.
Özlemlerini ardında bırakarak.

Ama bugünkü konumuz Moda.
Mutlaka sizlerinde vardır o kahkahalar attıran resimleriniz.

Küçük yastıklar vardı omuzlarımızda. Bir türlü büyüklüğü kafi gelmeyen. Vatka diyorduk onlara. Anımsadınızmı? 80 li yıllardan söz ediyorum.
Askıya asılmıs abojinler gibi dolaşıyorduk sokaklarda.  Neyseki yumuşaktıda. Çarpıştığımızda klinik vakalara sebeb olmuyorduk.
Eğerki çıtçıtlamadıysak,dikmedıysek yastıkların,pardon vatkaların biri düşünce,yada kola inince çıkan görselliği illaki yaşadık değilmi. Tamam yüzümüzün kızarmasını es geçiyorum

Birde kelebek tokalar vardı o dönemler. Gerçi hala var.Lakin o dönemler çok çeşit yoktu. Çok renk vardı. Her renginden alır, yanlardan sıkı sıkı tepede toplar çekik gözlü olcaz diye yırtınırdık. Ortalık Türk usulu Çin li hatunlardan geçilmezdi. Şimdi ben yaşlardakilerin  şakaklarındaki seyrelmeler o yıllardan kalma diye düşünüyorum.

Topuzlar vardı. Kuş yuvası gibi tepe kısmında döndürcez diye uğraştığımız. Gökyüzünde uçan kuşlar. Oleyyy. Yuvalarımız hazır diye bayram ederlermiydi bilmem.

Ha bir de yine o zamanlar saçlara takılan bantlar vardı. Daha çok bunlar saçlara değilde  kafaya takılırdı sanki.   Birde de alın bölgesine doğru düşürür yollarda migreni tutmuş sevdiceğini gurbete yollamış bacılar gibi dolaşırdık. İşin komiği bu halde bile spor ayakkabımızı giyer , vatkalar omuzlarda, diskolarda ev partilerinde   Hophop zıplar,her zıplamada vatkalar çeneye, bantlar gözümüzün üstüne düşer,çekik gözlerle bakınır daha bir havalanırdık.Daha şık olmak isteyincede füzo pantalonların altına bilmem kac santim yüksek papuçlar giyer edalı edalı sekeke yürümeye çalışırdık. Ki yollarda yol değildi hani. Taşlı maşlı. Nasıl sakatlanmadıysak artık,oturup kalkıp şükredelim.

Neyse yine bakıyorum resimlere. Şimdi milyon verseler bunları giyermiydik acaba!! Zor.

Şimdi moda ne?

Dizüstü çizmeler,deri etekler,giyotin ayakkabılar. Bir kırbaç eksik.
. Püsküllü botlar,kuş tüyünden küpeler,kolyeler,renkrenk derilerden yapılmıs bileklikler. Kızılderili kabilesindeniz sanki.Akıllı telefonları bırakın ateş yakıp dumanla haberleşelim bence.
Ya şaçlar. Diplerı koyu,uçları acık ombreler,mavi,gri,turuncu,kırmızı,yeşil balyajlar. Hangi kuş sürüsünü kıskanıyoruzki. Bir kanatlanıp uçmadığımız kaldı.
 O zarif gelinlere,nişan kıyafetlerine ne oldu böyle. Göbekler,sırtlar, gögüsler fora.Aşağı kısım metrelerce uzun ve kabarık ama.  Altı kaval üstü şişhane derdi ninem. Sarkı söylemeye pavyonamı cıkacagız yüzükmü takacağız belli değil.
Plajlarda bir tuhaflaştı. Mayo bikini kumaşları bilinmeyen ülkelerden fahiş fiyatlarla geliyorda ondanmı bu kısıntı. Bilemedim. Yanlardan iple tutturulmuş minnacık şeyler. Edep yahu.
Evdeki tüllü perdeyi de dola üstüne. Kapansın tenin biraz.hem modayada uymuş olursun.

Son olarak biz cantamızda minik iğne,iplik ,düğme taşımış nesilden geliyoruz. Hatta o zamanlar böyle zırt pırt otellere tatilede gidilmezdi. Minık poşetlerde bir kutucuk esantiyon alanlar dağıtırdı eşe dosta. Çantanızda bulunsun aman ele güne rezil olmayın. Düğme kopar,kumas yırtılır kenarda düzeltirsiniz,dikersiniz  diye. Gözümüz gibi bakar o kutucuğa ,çantamızdan eksık etmezdik. Şimdi makas jilet taşıyanlar görüyorum. Ver mehterı ver. Ay pardon. Makası diyecektim Yırt,doğra ,kes. O güzelim jeanları,kumaşları  azizim. Ne kadar yırtar,kesersen o kadar havalısın çünkü.

Yaaaa. MODA BÖYLE BİRŞEY İŞTE.

Merak edıyorum. Şimdiki nesil yıllaaarr sonra resimlere bakınca gülümseyecekmi. Yoksa benim gibi ıykkkk ben bunları nasıl giydim mi diyecek.

Herşey bir yana ne varsa 50 li yıllar da var. Zerafetleri bambaşkaymış bence. Annelerinizin,ninelerimizin asaletine hiç bir moda kültürü yaklaşamamıs.
Kadın gibi kadınmış herbiri. Elegan duruşları giysileriyle bütünleşmiş.  Hayranlıkla baktığım tek resimler o dönemlere ait.

Sizce. ??

Saglıkla,huzurla,zerafetle geçsin günleriniz
 

Önceki ve Sonraki Yazılar