1. YAZARLAR

  2. Gonca Elibol

  3. MÜTEVAZI OLMAK
Gonca Elibol

Gonca Elibol

Yazarın Tüm Yazıları >

MÜTEVAZI OLMAK

A+A-

İnsanlar  başaklara benzer,içleri boşken başları havadadır, doldukça eğilir.

İnsanlar da aynen başaklar gibidir, aynı başaklara benzerler. Başağın içi boşken kafası havadadır ama başaklar doldukça başları eğilir. İnsanlar da olgunlaştıkça tevazu sahibi olurlar. İnsanlar başaklara benzerler. İçleri boşken başları havadadır, doldukça eğilirler. Montaigne

İnsanlar olgunlaştıkça mütevazı olurlar .

Kendini akıllı sanan, bilgiçlik taslayan insanlar, bilgisi olmadan her konuya yorum yapan, hiç tecrübesi olmadığı halde kendini olayı yaşar gibi anlatan, daha doğrusu karşısındakini "aptal" yerine koyan ukala insanlar maalesef çok etrafımızda. Ben  bunun altında yatan en önemli nedenin "özgüven" eksikliği olduğunu düşünüyorum.

Bu davranışlara sahip olan insanları değiştirmek gerçekten zordur, eğer ki niyetleri varsa değişebilirler. Ben bu tarz insanlarla karşılaştığım zaman onları bol soru yağmuruna tutuyorum. Çünkü sorularımı cevap veremedikleri için eninde sonunda açığı ortaya çıkıyor, bir nevi ders veriyorum. En azından başkalarına bunu yapmamasının kısmen önüne geçiyorum. Sizde böyle ukala insanlarla karşılaşırsanız onlara soru sorma yöntemini kullanın. Konunun detayına ilişkin soruların ne kadar etkili olduğunu göreceksiniz.

Kaynak : “Pozitif Etki” kitabımdan

Saygı ve sevgilerimle

Gonca Elibol

Önceki ve Sonraki Yazılar