1. YAZARLAR

  2. Mutlu Çakır

  3. O KUPA, TRABZON’A GİDECEK Mİ?
Mutlu Çakır

Mutlu Çakır

Yazarın Tüm Yazıları >

O KUPA, TRABZON’A GİDECEK Mİ?

A+A-

En son söyleyeceğimi en başta söyleyeyim, GİTMEYECEK. 

Şimdi de neden gitmeyeceğini anlatayım. 

FİFA disiplin talimatının 69 ve 74 maddelerine  göre, puan silme, bir alt lige düşürülme, para cezası, yasaklama ve ödüllerin iadesi düzenlenmişse de iade edilen ödülün, yarışta 2. Olan takıma verileceğine dair bir düzenleme içermemektedir. 

Bunun anlamı, bir takım şike yaptı ve bunun üzerine de disiplin cezaları ile birlikte kendisine verilen ödül ve ünvanlar (Şampiyonluk gibi) iade edilse de, bu ödül ve unvanlar 2. Olan takıma verileceğine dair bir üst düzenleme mevcut değildir. 

Örnek olay; Juventus 2005-2006 yıllarında geri alınan şampiyonluklarının geri alınması olayıdır. 2004-2005 şampiyonluğunu geri alındıktan sonra, o yıl 2. Olan takıma verilmemiştir. Ancak, 2006 patlak veren skandal üzerine puan silme cezası alan diğer takımlar yanında Inter takımı puan durumu itibariyle şampiyon ilan edilmiş ve 2005-2006 sezonu seri A şampiyonluğu puan silme o sezon uygulandığı için Inter takımına verilmiştir. 

TFF disiplin talimatına bakacak olursak, 56.madde, maç sonucu etkilemeyi iki planda görmüş, etkilemeyi ve buna teşebbüs etmeyi ayrı ayrı cezalandırmıştır. Bu maddelerde, sürekli hak mahrumiyetinden, alt lige düşürmeye ve puan silmekten, para cezasına ilişkin maddeler yer almasına rağmen, açıkça şike yapan ve küme düşürülen takımdan elde ettiği ödüller geri alınır şeklinde bir düzenleme yer almamaktadır. Ödüllerin iadesine dair 20.madde talimatta yer alsa da bu sahtecilik ve yanıltma gibi durumlarda uygulama alanı bulabilecek şekilde düzenlemede yer almıştır. 

Yani özetlemek gerekirse, konu çok çetrefilli ve üzerinde çok fazla tartışma yaşanmış da olsa, TFF zaten tescil ettiği 2010-2011 sezonunun kupasını,  Trabzon Spor’un başvuruları sonucu, FİFA, CAS gibi uluslararası son söz sahibi aktörlerin kararları çok düşük ihtimal de olsa bekledikleri gibi olsa dahi ne şampiyonluk ne de kupa Trabzon’a gitmeyecektir. 

TFF Etik kurulu raporu sonrasında kulüp olarak adı geçmediği için hakkında yaptırım uygulanmayan Fenerbahçe’yle ilgili PFDK kararını Tahkim Kuruluna taşısaydı Trabzon Spor, belki sonuç  alabilirdi. Ya da UEFA tarafından verilen 2 yıl men kararı sonrasında, bunun gereğini yapmayan TFF uygulamasını da Tahkim Kuruluna taşısaydı belki yine durum değişebilirdi. Ama bu trenleri kaçırmasaydı da şampiyonluk geri alınsaydı bile en başta söylediğimi tekrar etmem gerekirdi. Yani o kupa Trabzon’a gitmeyecekti. Belki, TFF ‘ye geri dönebilir ve o sezon şampiyonu karşısında (-) yazabilirdi.

O kupa buraya gelecek diyorlar ama Trabzon sporlu dostlara acı gerçeği söylemek zorundayız. O kupa gelmeyecek önünüze bakın. 
 

Önceki ve Sonraki Yazılar