1. YAZARLAR

  2. Nazlı Zeynep Aktaş

  3. PEPE İLE İLGİLİ SORU İŞARETLERİ
Nazlı Zeynep Aktaş

Nazlı Zeynep Aktaş

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

PEPE İLE İLGİLİ SORU İŞARETLERİ

A+A-

Futbolda transfer döneminin en bomba haberi Pepe'nin Beşiktaş'a transferi oldu. Uzun uğraşlar, ikna turları ve pazarlıklardan sonra 'ha geldi ha gelecek' derken Pepe geldi Beşiktaş muradına erdi. Şüphesiz Türk Futbolu'nun en önemli birkaç transferinden biri oldu, ancak Pepe'nin yapacaklarını önceden kestirmek biraz zor!

Brezilya'da Başlayan Kariyer

Kepler Laveran Lima Ferreira yani bilinen lakabıyla Pepe 1983 Maceio Brezilya'da doğmuş. Küçük yaşlarda geçim sıkıntısıyla boğuşan ünlü futbolcu, annesi ve üç kızkardeşini koruma, kollama sorumluluğunu da üstüne almış. Futbolcu olma ve çok paralar kazanma hayaline Brezilya'nın Maritimo takımına imza attığı gün adım atmış. Burada ayağı kırılıp tedavi için Portekiz'e giden Pepe, ameliyat olmadan 6 ay içinde futbola daha hırslı ve aktif bir şekilde dönmüş. Böylece Porto macerası da başlamış.

Portekiz Kararı.

Pepe'nin yükselişi Porto'daki zamanlarında gerçekleşmiş. Ancak küçüklüğünden beri hayali olan Real Madrid'ten vazgeçmemiş. 2007 yılında yani 24 yaşındayken hem Real Madrid'in yolunu tutmuş, hem de vatandaşlığına geçtiği Portekiz Milli Takımı'nda ilk maçına çıkmış. Pepe için müthiş bir yıl olmuş olsa gerek!

Madrid'e Veda!

 10 yıllık sayısız maçlarla, kupalarla ve şampiyonalarla dolu bir Real Madrid kariyeri.Geçtiğimiz yıl beklentinin altında performans sergileyen yıldız stoper bu sezon sonu Madrid formasına veda etti. Haliyle talipleri de hemen çalışmalara başladı. Önce PSG ile anlaşmak için masaya oturan Pepe, istediği şartlar kabul edilmeyince Beşiktaş'ın yolunu tuttu.

Pepe'nin Oyun Tarzı

Peki ama Pepe nasıl bir oyuncu? Bilen bilir, kesinlikle dünyanın gelmiş geçmiş en iyi stoperlerinden biri. Defansta adeta tek kişilik yıkılmaz bir kale. Güçlü fiziği ve iyi tekniğiyle forvetlerin korkulu rüyası. 'Sezar'ın hakkı sezar'a' şimdi! Ancak tüm bunların yanında Pepe dünyanın en zor oyuncularından biri. Maç içindeki tahrik edici, rakibini sakatlamaya yönelik sert hareketleriyle kırmızı kartların kralı olmuş bir futbolcu, Pepe. Aldığı darbelerde yaptığı sahte sakatlanma numaralarına bırakın hakemleri, kendi takım arkadaşları bile inanmamıştır kimi zaman. Birebir mücadelelerde bilerek rakibini tekmeleyerek, bileğine basarak, hatta kimi zaman iterek hiç birşey yapmamış gibi hakeme oynadığı sayısız maçı vardır ünlü stoperin. Sonrasında ise hep agresif oyun tarzı olduğu savunmasının arkasına sığındı. Aldığı sayısız maç cezası da cabası!

Pepe'nin gelişi şimdiden Beşiktaş Camiası'na fayda sağlamaya başladı bile. Bilet ve forma satışları, Avrupa Futbolu'ndaki reklamı açısından herşey yolunda gözüküyor. Ama Türk hakemleri, kulüpleri ve en önemlisi Beşiktaş Pepe'yi nasıl durduracak bilemiyorum. Belki de artık 34 yaşına gelen yıldız stoper bize uyum sağlar da futbolun güzelliklerini izletir. Ne diyelim; ' Alemin gözü yaşlı Pepe artık Beşiktaşlı.'

Önceki ve Sonraki Yazılar