1. YAZARLAR

  2. Kemal Şendikici

  3. PROFESYONEL TUR REHBERSİZ YAPILAN TÜM KAÇAK TURLARA HAYIR!
Kemal Şendikici

Kemal Şendikici

Yazarın Tüm Yazıları >

PROFESYONEL TUR REHBERSİZ YAPILAN TÜM KAÇAK TURLARA HAYIR!

A+A-

Öncelikle turist rehberliği profesyonel bir meslektir, hayat boyu işini çok sevmeyi ve kendini daima eğitmeyi, değişik konularda ve görüşlerde kitapları ve araştırma yazılarını okumaya kısacası bilgiye her an yakın yakın olmayı gerektiren ömürlük meslektir. Rehber olursunuz ve rehber olarak ölürsünüz yani emekli; belki bedensel olarak olabilir gönül ve ruh olarak olamazsınız.

Bir rehber nasıl olunur? Öncelikle 4 yıllık bir üniversite mezunu olmak gerekiyor. Turist rehberliği fakültesi bölümünden mezun olanlar sadece dil yeterlilik sınavı ve 3o gün süren ülkesel gezi yaparak mesleğe başlayabiliyorlar, diğerleri Kültür bakanlığının çok nadirde olsa açtığı özel mesleki kurslarla ancak çok iyi bir dili konuşan, anlayan ve yazan kişiler kokartlı rehber olmak şansına sahip olabilirler. Zor bir sınav ve aşamadır. Çok iyi dil hâkimiyeti ve güçlü anlatım gerektiren bir meslektir.

19113988_1706615632965453_4028637925423031035_n.jpg

Türkiye’de ortalama 15 bin kokartlı rehber bulunur. Hepsi farklı dilleri çok iyi bilen ve yetenekleri olan tur rehberleri başta turistik bölgeler olmak üzere ülkemizin farklı yerlerinde aktif veya pasif olarak görev alırlar.

İyi bir rehber olmak için gereken süre göreceli olup ortalama en az on yıl gerektirir. Ülkenin farklı noktalarında çalışarak ve tecrübe edinerek ancak kaliteli bir rehber haline gelinmesi mümkündür.

11796306_10153422066094178_727773121886233334_n.jpg

Tur rehberleri, yalnız başına gitmekte zorlanacağınız birçok tarihe esere ve coğrafyaya programlı bir şekilde sizi götürür ve arkeolojik, tarihi ve tarihi bilgiler vererek gününüzü harika bir şekilde geçirmenizi sağlayan turizm profesyonelleridir.

Belki de oradan yüz kez geçtiğiniz halde göremediğiniz kültürel veya tarihi birçok ayrıntıyı onlar size o kadar hoş bir şeklide gösterirler ki çok şaşırırsınız.

Antik kentlerde sadece taş veya mermer olarak görülen harabeleri, muhteşem öykülerle, mitoloji ile ve tarih bilgisi ile hayata getirerek sizi zamanda yolculuğa çıkartabilirler.

Hem de tüm bu saydıklarımızı birçok farklı dilde başarabilirler.

Her zaman, farklı diller öğrenmek ve değişik ülkeler gezerek sürekli kendilerini geliştirmek zorundadırlar.

Çünkü yerel düzeyde düşünen bir insan profesyonel tur rehberi olamaz GLOBAL düşünmelidir.

Her dine, her kültüre ve eşit mesafeli olmak zorundadır. Irkçılık veya din ayrımcılığı yapamaz.

Değişik ülkelerden gelen insanların uçaktan veya gemiden inince Türkiye’de ilk karşılaştığı kişi tur rehberidir.

Bir turist, tur rehberi özelinde, bir ülkeyi, kültürünü, ahlakını, dinini ve insanlarını çok iyi tanıyabilir.

Rehberin vereceği her bilgi veya olumlu veya olumsuz davranış o ülkeyi rezil de eder vezir de edebilir.

Bu bağlamda turist rehberleri, kendi bulundukları ülkelerin gönüllü diplomatik elçileridir.

Bir rehber günlerce evine uğramayabilir, hayatlarının çoğu yollarda ve otellerde geçer.

REHBERLER, ömründe ilk kez gördüğü insanlarla bir hafta veya on gün geçirerek onlara bilgi ve organizasyon anlamında hizmet eder, bilgi verir, gülümser, saygı gösterir, dertlerini dinler, neredeyse tuvalet yapacağı yere kadar misafirlerine yol ve yön gösteren sabırlı insanlardır.

12063921_10153571226879178_1775824065_n.jpg

İlk kez bir araya gelmiş, farklı karakterleri olan değişik kültür ve psikolojikleri olan birçok gezgini aynı otobüste bir hafta gibi kısa süre içinde birbirine kaynaştırmayı başarabilen sosyolojik ve psikolojik donanıma sahip kişilerdir.

Kısacası, turist rehberliği bilgi ve donanım gerektirir. Her önüne gelen ve KOKARTI OLMAYAN turist rehberi olamaz, olmamalıdır.

T.C Kültür bakanlığına ait KOKART olmadan yapılan turlar yasa dışıdır ve EMEK hırsızlığıdır.

Ayrıca TÜRSAB belgesiz yani resmi acente lisansı olmadan, koltuk sigortası olmadan, turizm kültürünü bilmeyen araç şirketleri ve gezi rotalarını bilmeyen, yol yorgunu olan kaptanlarla turizm ve uzun turlar yapılmamalıdır ve insan hayatı söz konusudur.

Yollarda kaza tehlikesi her an vardır ve ülkemizde birçok gencimiz, kadınımız ve çocuklarımız lisansız acenteler ve kapasitesinden fazla yolcu alan sigortasız araçlarla yapılan kaçak turlar nedeniyle hayatını kaybetmişlerdir.

22309064_492724857772929_4492023204364462523_n.jpg

Yukarıda tüm yazdıklarımızdan yola çıkarak turist rehberleri çok nitelikli bir mesleğe ait bireylerdir.  Ülkeler ve toplumlara bilgi, kültür ve ekonomik anlamda çok yararlar sağlayan iyi eğitimli turizm elçileridir.

KOKARTLI REHBER BULUNDURMAYAN VE TURSAB ACENTA LEVHASI OLMADAN, SİGORTASIZ TUR DÜZENLEYEN TÜM YERLİ VEYA YABANCI KİŞİ VE KURUMLARA HEP BİRLİKTE HAYIR DEMELİYİZ.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar