1. YAZARLAR

  2. Mutlu Çakır

  3. SAATLERİN AYARIYLA OYNAMAYIN
Mutlu Çakır

Mutlu Çakır

Yazarın Tüm Yazıları >

SAATLERİN AYARIYLA OYNAMAYIN

A+A-

Danıştay Dava Daireleri Kurulu, Yaz Saati Uygulamasının Yürütmesini Durdurdu.
Bence çok yerinde ve doğru bir karardı. Tam artık, çocuklarımız, sabahın köründe uyanmak ve karanlıkta okula gitmek zorunda kalmayacak diye sevinmek üzereydik ki; Enerji bakanı Berat Albayrak, “Aynı yönde uygulamaya devam edeceğiz” şeklinde demeç verdi. 
Başbakan Binali Yıldırım da,  “Danıştay tarafından yürütmesi durdurulan kalıcı yaz saati uygulamasının devam edeceğini, bunun için yasal düzenlemeye gideceklerini” söyledi.
Konuya Enerji  bakanlığı baktığına göre, amaç ENERJİ TASARRUFU olmalı değil mi? Yaz saati ile enerji tasarrufu sağlanmış mı? HAYIR. Aksine enerji tüketiminde artış olmuş.  
Haydi, bu durumu anlamak için DÜZ MANTIK KULLANALIM.
Bir kere Danıştay Daireler Kurulu neden böyle bir karar aldı? Ona bakalım. Kanunen Türkiye’nin  esas saati KIŞ SAATİ. Esas olan saat bu saat. Yaz saati ise “enerjiden tasarruf etmek için yaz aylarında geçilen, geçici bir sistem”. 
Hükümet ne yaptı? Geçici olan durumu, yaz saatini kalıcı yaptı. Danıştay da bu kanuna aykırı dedi. Başbakan da o zaman kanunu değiştiririz, manasında açıklama yaptı. Yaz saati sürecek, bu yönde bir  hükümet iradesi var. 
Yaz saati nedeniyle, çocuklar kışın, özellikle de batıda, biyolojik saatlerine de ters olarak çok erken uyanmak ve karanlıkta okula gitmek zorunda kalıyor. İşçileri memurları vs saymıyorum bile. Sabah karanlıkta uyanmak demek, elektriklerin yakılması demek. TASARRUFA NE OLDU? 
Enerji bakanı, “doğuda, çocuklar gündüz eve dönebiliyorlar” gibi bir argüman da kullandı. Sormak lazım. Ülkenin, nüfus yoğunluğu ve ekonomik yoğunluğu nerede? Batıda. Ee o zaman, nüfus çoğunluğu, enerji tüketimi yoğunluğu olan batıya göre ve daha da önemlisi KANUNA göre işlem yapmak gerekmez mi?
Ve sormak gerekmez mi? ISRARIN SEBEBİ VEYA DAYANAĞI  NE? 
Neden yaz saati konusunda danıştay kararına rağmen, gerekirse kanun çıkararak devam edeceğiz diye inat ediyorsunuz? 
Yaz saati uygulamasının, ekonomik getirileri oldu mu, bugüne kadar? Olduysa nedir açıklar mısınız? 
Çocuklarımızın sabahın köründe, karanlıkta okula gitmesinde ne gibi bir kamu yararı var?
Türkiye saat dilimi yıllardır belli, kış saati, ille de sabitleyecekseniz onda sabitleyin, neden ille de yaz saati? 
Farzedelim ki, enerji tasarrufu yapılıyor, iyi de bu işe sadece enerji bakanlığı mı bakacak, sağlık bakanlığı, milli eğitimbakanlığı, çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığının söyleyecek sözü yok mu? 
İnsan, cidden merak ediyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar