1. YAZARLAR

  2. Seval Alyürek (Sevalce)

  3. SAĞDUYUYLA İLERLEYELİM
Seval Alyürek (Sevalce)

Seval Alyürek (Sevalce)

Yazarın Tüm Yazıları >

SAĞDUYUYLA İLERLEYELİM

A+A-

Karmaşık bir dönemden geçtik. Referandumla yatıp kalktık   Çıkan sonuc kimilerine göre zafer. Kimilerine göre yenilgi. Her durumda itirazlar sürüyor. Görünen o ki yankısı daha devam edecek. 

Bana gelince çoğu  Cumhuriyetçi gibi hiç iyi değilim

Stand çalısmaları neyse de Alan calısmaları İzmir de  yaşamama rağmen  gitmediğim semtlerdeydı. Cehaleti , yoksulluğu, çaresizliği gördüm.  Kıt kanaat geçinmenin gerçek anlamını gördüm. Haftalarca yıkanmadığı için keçeleşen saçları kararan tenleri gördüm. Hayvan bağlasan durmaz dedikleri odalarda aş pisirmeye çalıştıklarını gördüm. Elde yıkanan çamasırların ipe serilip kurutulurlen gözüme batan yokluğu gördüm. 

Erkekler vardı. Memleketlerinden çıkıp gelmiş büyük şehirde nasıl tutunacağını bilmeyen. Kadınlar vardı elleri bulaşık köpüğü dolu 3 5 camağı ovalamaya çalışan. Kimileri birkac lıra kazanmak için midye ayıklıyordu uçuşan sinekler eşliğinde. Hani dünya para bayıp kordon bira midye üçlüsü diye hava civa attığımız. Sosyal medyada sırıtarak paylaştığımız midyeler. Cocuklar vardı. Acıkırız belki diye çantamıza tıktığımız  kurabiyelere bakan . Utandım kendimden. Sahıp olduklarımdan.  Yutkundum. Konuşamadım bazen.  

Çok değil birkaç yüz metre 3  4 km ötede Işehirdeydıkte. Müthiş bir uçurumdu aramızdaki fark. 

Adını koyamadım bu kopukluğun. Farklılığın. 

Hastanede  yatan anneme,bekleyen müşterilerime rağmen çok kez dükkanı  gündüz kapatıp geceleri çalısarak fırsat buldukça katıldım .Atatürk ün bize emanet ettiği,şehitlerimizin kanlarıyla elde ettiği her  karış toprağın önemini anlattım   Bunun bir seçim olmadığını geleceğimiz için önemli bir karar aşaması olduğunu anlattım.  Kapılar kapandı yüzüme ,bazıları hiç açılmadı. Masrapa,terlik bile  fırlatıldı ardımdan. Beni kandırma ,gavur sen sus, git, defol vs hakaretlerı de duydum. Sineye cektım. Dilim döndüğünce anlattım,yetersiz geldiğim anlarda yardım istedim deneyimli yoldaşlardan Ama. ... 

Artık yola koyulmalıyız. Ülkemiz büyük finansal zorluklardan geçiyor. Partı ayrımı yapmaksızın mücadele etmeliyiz. Birlik olmalıyız. Sen ben kavgası ,ötekileştirme bitmeli artık. Koltuk sevdası bitmeli. Tüm bunlar bizi daha çok aşağıya çekiyor  çünkü 

Çok kelımem var yazılacak. Demokrasiye inancım büyük yara aldı . İyi değilim ben.  Yaşam devam ediyor biliyorum. Kakara kikiri resimler ,paylaşımlar yine yapacağım. Yapacağız. Ama şimdi  . Bu kadar söyleceklerim  İyi değilim işte.  Susuyorum.   Çok şey içimde. 

Sağlıcakla ve en önemlisi dostça kalın. 

Önceki ve Sonraki Yazılar