Seval Alyürek (Sevalce)

Seval Alyürek (Sevalce)

Yazarın Tüm Yazıları >

SAĞIR KAPLUMBAĞA

A+A-

Yaşlanmak hadi  kulağa daha hoş gelen dille söyleyelim büyümek pek çoğumuzu korkutuyor. Oysa her geçen an bize ne deneyimler katıyor. Yüzümüzdeki her kırışıklık tecrübelerle ben öğrendim diyor. Üflenen her mum sayısı yanarken bize kattıklarını anımsatıyor. Çoğunluğun sayısal önemi olmadığını az kişinin  seninle yürüyenler olduğunu keşfediyorsun mesela. Yada sen yarışa itilmişsen bir şekilde sana inananların trübünde,yolun başında yada sonunda farketmez ama bir yerlerde manevi gücüyle seninle olduklarını hissediyorsun. Biliyorsunki onlar hep orada. Dostun,eşin,ailen...

Büyümenin en güzel yanlarından biride gülüp geçmeyi öğreniyorsun. Kızmaya değer bile bulmuyorsun çoğu kez. Yada saman alevi gibi sönüyor öfken. İlahi güce inanıyorsun. Ve evrenin akışına bırakıyorsun. Çünkü sönen o mumların sana öğrettiği en önemli olgulardan biride bu aslında. 

Çocuktum. Masal kitaplarından birinde sağır kaplumbağa hikayesini okumuştum. İşitme cihazı kullanan bendeniz belkide bu yüzden çok benimsemiştim yazılanları. 

Sonraları fark ettimki cihazı kapatıp duymama hakkımıda çok rahat kullanıyor ve keyifle tadını çıkarıyordum. Laf aramızda halende öyle 

Hikaye şöyle;

Eski zamanların birinde, kaplumbağalar arasında bir yarış düzenlenmiş. Hedef, çok yüksek bir kalenin tepesine çıkmakmış.

Vakit gelince, bir sürü kaplumbağa, arkadaşlarını seyretmek için yarış yapılacak bölgeye toplanmışlar. Ve yarış başlamış.

Seyircilerden hiçbiri arkadaşlarının kulenin tepesine çıkabileceğine inanmıyormuş. Kimileri bu inançlarını bağırarak dile getirmekten kaçınmıyorlarmış.

Yarışmaya katılan kaplumbağalar kulenin tepesine ulaşamayınca teker teker yarışı bırakmaya başlamışlar. İçlerinden sadece bir tanesi inatla ve yılmaz bir gayretle kuleye tırmanmaya çalışıyormuş.

Seyircilerin sesleri yükselmeye başlamış; giderek bağıranların sesleri yarış alanında yankılanır olmuş ”.Zavallılar! Hiçbir zaman başaramayacaklar ”

Sonunda, biri hariç, diğer kaplumbağaların tümü ümitlerini yitirmiş ve yarışı terketmişler.

Ama yarışta kalan son kaplumbağa, büyük bir gayret ile mücadele ederek kulenin tepesine çıkmayı başarmış.

Diğer yarışmacılar ve seyirciler, hayret içinde bu işi nasıl başardığını öğrenmek istemişler. Bir kaplumbağa ona yaklaşıp 

“Zirveye nasıl çıktın?” diye sormuş.

O anda farkına varmışlar ki;

Kuleye çıkan kaplumbağa sağırmış!

Hayatta illaki birileri hayallerinize engel olmaya çalışacak. Önünüze bol bol tökezlemeniz için taş koyacak. Düz yolda bile düşeceksiniz ne olduğunu anlamadan. Uf olan yerlerinize pansuman yapmayı ve acımadıki deyip yürümeyi öğreneceksiniz. Koşacaksınız çoğu kez.  Sıcağı,soğuğu ve en çok  rüzgarı ardınıza alıp gülümsemeyide bileceksiniz  zamanla. 

Hayallerinizi gerçekleştiremeyeceğinizi söyleyenlere sağır olmayı seçin. 

Hayallerin gerçekleşmek için var olduğunu bilin.   

Ve sakın ola gülümsemeyi unutmayın. 

Zirve görünüyor. İşte orada.  Durmayın. 

Sevgiyle ,dostça ,hoşça kalın. 

Önceki ve Sonraki Yazılar