1. YAZARLAR

 2. Esra Aran

 3. SAĞLIKLI BİR CİLT İÇİN
Esra Aran

Esra Aran

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

SAĞLIKLI BİR CİLT İÇİN

A+A-

 

Cildiniz vücut ağırlığınızın yaklaşık %16 sını kapsar. Hassas iç yapıları korumanın dışında bağırsaklara, akciğer ve böbreklere serbest radikallerin  vücuttan atılmasında destek olur.

Cildiniz vücut ısısını yazın sıcak havalarda terleyerek, kışın ise tüyleriniz diken diken olduğunda dengeler.

Cilt sağlığını genetik durumların dışında yaş, stres, hava kirliliği, hormonlarınızdaki iniş çıkışlar etkiler.

Cilt dokunuzdaki değişimleri etkileyen 2 faktör vardır.

 • Sindirim sisteminin çalışma durumu

 • Vitamin ve mineral eksikliği

Sağlıklı bir cilt için 8 öneri :

 1. Günde 8 bardak su içiniz. Vücudunuz için yeterli oranda su içmek, cildinizi nemli tutar. Toksinlerin böbrekleriniz aracılığı ile vücuttan atılmasını sağlar.

     

 1. Vücudunuz için önerilen günlük lif miktarını alınız. Kadınlarda minimum 21 gr , erkeklerde minimum 30 gr lif alınması gerekir.

Cilt problemi yaşayan birçok kişi sindirim sistemi problemlerinden yakınır. Çünkü beslenmelerinde iyi lif kaynağı besinler yoktur.

lif besinler ile ilgili görsel sonucu

 

 1. Beslenmenizde antioksidanlara yer verin. Antioksidanların en büyük özelliği hücre yenileyici olmalarıdır. En iyi antioksidanlar baharat, meyve ve sebzelerde vardır.

 2. Fazla kafein ve alkolden uzak durun. Çünkü bu maddeler vücudunuzun nemini azaltır.

kafein yasak ile ilgili görsel sonucu

 

 1. Omega -6 lar vücudunuz için zararlı iken, omega-3 ler ise sağlıklı bir cilt için elzemdir.

 1. Güne 1 bardak su ılık su ile başlayın. Ardından 1 fincan ısırgan çayı içmeyi ihmal etmeyin. Her gün düzenli yapmak, güne enerjik başlamanıza destek olur.

ısırgan çayı ile ilgili görsel sonucu

 

 1. Sofra tuzunu azaltın. Vücudunuzda fazla sodyum olması ciltte kabarıklık ve şişkinliklere neden olur. Tuz ihtiyacınızı kereviz tohumu, deniz yosunları ve tuzsuz soya sosundan karşılayabilirsiniz.

 

                                

 1. Hafta da 2 kez yüzünüzde veya cildinizde sorunlu olan bölgelere bal sürünüz. Balı cildinizde 30 dk beklettikten sonra ılık suyla yıkayın. Bal maskesi cildinizin daha yumuşak, genç beslenmiş ve esnek olmasını sağlayacaktır.

 

Sonuç olarak, vücudunuzun için gerekli besin öğelerini sağlıklı ve dengeli miktarda tükettiğiniz zaman cilt dokunuz olduğundan daha canlı bir yapıya kavuşur.

ESRA ARAN BESLENME VE DANIŞMANLIK MERKEZİ / EKİM 2017

Önceki ve Sonraki Yazılar