Berna Ergin / Ajans Perisi

Berna Ergin / Ajans Perisi

Yazarın Tüm Yazıları >

SAHİ AŞK NEYDİ?

A+A-

Kalplere kazınan repliklerden akılda kalanlar mı?

Sevgi neydi? Sevgi sahip çıkan dost , sıcak insan eli, insan emeğiydi.

Sevgi iyilikti, sevgi emekti…Satır satır hatırlar, defalarca izleyebilirim.

Selvi Boylum Al Yazmalım, Atıf Yılmaz'ın yönetmenliği, Kadir İnanır ve Türkân Şoray’ın samimi oyunculuğu ile benim doğduğum yıllarda filme çekilir ve bu ölümsüz eser üç kuşağın kalbine dokunur. Aşkta tutku ve güven ilişkisini çarpıcı biçimde gözler önüne seren bu eser, gözlerimizin her seferinde yeniden dolmasına neden olur ve aşka olan inancımızı tekrar tekrar sorgularız.

Gelelim günümüze;

Aşkı, sevdayı çoktan dizilere, filmlere bıraktık…

İster aksiyon olsun, ister korku, polisiye ya da romantik komedi çoğu senaryoda aşk yok mudur zaten? İçinde aşkın sevdanın olmadığı bir hayat düşünebilir mi? Ama vazgeçtik! Hiç canımız yanmasın diye “yalnızlık senfonimizi” yaşıyoruz.

Evli olanlar birer birer boşanıyor. Her gün yeni bir ayrılık haberi duyuyorum. Ardından 'Bir daha mı? Asla evlenmem’ cümlelerini. Bırakın tekrar evlenmeyi, aşka düşmeye korkar oluyorlar.

Henüz hiç evlenmemiş, genç nesil ise asla evlenmek istemiyor. Evlilik bir yana ilişki dediğinde dahi köşe bucak kaçıyorlar. Zaten onlar için ilişkinin anlamı facebook vb.mecralar! İlişkileri de sosyal medyada başlayıp, sosyal medyada bitirip yine sosyal medyada arkadaş listesinde yedekte bekleyen bir yenisi ile devam ediyor.

Kadınlar için durum, içgüdüsel olarak, günün birinde anne olup, çocuk doğuracağım dürtüsüne yenik olduğundan,sadece,bu neden için bir gün evlenirim diyorlar. Bir de parmaklarına çok yakışan tek taş mevzu var tabii. Ama buna da öyle eskisi kadar hevesli değil yeni nesil gençlik.

Zaten Yakında Bitecek olan “Romantizm”deseniz arkasına bakmadan kaçacak herkes… duygusal bir şey yaşamayalım, 'Ne sen üzül ne ben, zaten bitecek yakında…’ Hem sonrasında bir de aşk acısı çekmek var. 'Ben hiç almayayım, alana da mani olmayayım sen aşkı başkalarında ara’ modu hakim.Pek çok şarkı sözlerinde kesilen ahkamlar,beylik laflar...

Bunlar sadece benim gözlemlerim değil. Araştırmalara göre de geçtiğimiz yıllara oranla, özellikle İzmirimde boşanmalar hızla artarken, evlilikler azalıyor. Milletçe git gide bireyselleşiyoruz.Diziler İzleyerek tatmin olmamızın da iki basit nedeni var; hayat zaten zor, kendine anca yetebiliyor iken bir başkasının sorumluluğunu almak istememek ve aşk acısı. Sonrasında üzülmeyi göze alamamak.

İşte bu nedenlerden, aşka kalbimizi kapatıyoruz. Yalnızlık sanki çok kolay bir şeymiş gibi! Günü birlik ya da yüzeysel ilişkilerin bedenlerde ve ruhlarda bıraktığı 'İnsan izleri’ ile baş etmek çok kolaymış gibi. Yağmurdan kaçarken doluya tutulmaya gidiliyor… Varsın sevdalar canınızı yaksın. Zaten, her aşk acısı bir gün mutlaka biter. Yeter ki siz aşkı hakkını vererek yaşayın.

 
Önceki ve Sonraki Yazılar