1. YAZARLAR

  2. Selman Aslıyüksek

  3. Şans Oyunlarından En Yüksek Tutturma İhtimali Hangisinde?
Selman Aslıyüksek

Selman Aslıyüksek

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Şans Oyunlarından En Yüksek Tutturma İhtimali Hangisinde?

A+A-

Şans oyunlarının ülkemizde oynanma oranı her geçen gün artıyor. Gerek hayalleri olan, gerekse borçlarını ödemek isteyen milyonlarca vatandaş umudu şans oyunlarında arıyor. Bunun son örneğini Milli Piyango Yılbaşı Özel çekilişinde gördük. Milyonlarca kişinin bilet aldığı Milli Piyango Yılbaşı Özel Çekilişinde dağıtılan ikramiyeler, yeni yıla pek çok kişinin milyoner olarak girmesini sağladı. Peki şans oyunlarından en yüksek tutturma ihtimali hangisinde? Vatandaşlar hangi şans oyununda daha yüksek ihtimalle büyük ödüle kavuşabilirler?

Milli Piyango İdaresi tarafından düzenlenen Milli Piyango çekilişleri her ayın 9’unda, 19’unda ve 29’unda yapılmaktadır. Bu çekilişlerden sadece 29 Aralık tarihinde yapılan çekiliş yılbaşı gününe kaydırılmaktadır. Diğer çekilişler için verilen tarihler her ay için geçerlidir. Yine yılbaşı özel çekiliş haricinde Milli Piyango biletlerinde 6 rakam bulunmaktadır. Bu nedenle her bir bilet için Milli Piyango’da büyük ikramiye kazanma olasılığı 1 milyonda 1’dir. Milli Piyango Yılbaşı Özel çekilişi için bastırılan biletlerde ise 7 rakam bulunmaktadır ve bu nedenle bu çekilişte büyük ikramiyeyi bir biletle bilme olasılığı 10 milyonda 1’dir.

Milli Piyango’nun bunun haricinde haftalık olarak düzenlediği; On Numara, Sayısal Loto, Şans Topu ve Süper Loto gibi oyunları da vardır. Bu oyunlardan On Numara her hafta Pazartesi günleri, Şans Topu her hafta Çarşamba günleri, Süper Loto her hafta Perşembe günleri ve Sayısal Loto da her hafta Cumartesi günleri çekilmektedir. Her bir oyunda bulunan top sayısı ve çekilen top sayısı farklılık gösterdiğinden ihtimal hesapları da farklıdır.

On Numara oyununda toplam 80 toptan 22 adedi çekilmekte ve kişinin biletine 10 rakam işaretlemesine izin verilmektedir. Bu oyunda 1 kişinin bir kolon ile büyük ikramiyeyi bilme olasılığı 2.546.202’de 1’dir. Şans Topu’nda iki farklı küreden birinde 34 top bulunmakta ve bu küreden 5 top çekilmekte, diğer kürede ise 14 top bulunmakta ve bu küreden de 1 top çekilmektedir. Büyük ikramiye için 5+1 topu bilmek gerekir ki, bunun 1 kolonda gerçekleşme olasılığı 3.895.583’de 1’dir.

Sayısal Loto 49 top içerisinden 6 top seçilerek oynanmaktadır ve bu oyunda büyük ikramiyeyi 1 kolonda bilme olasılığı 13.983.815’de 1’dir. Süper Loto ise 54 rakamda 6 rakam seçilerek oynanmaktadır ki, bunun da 1 kolonda bilinme olasılığı 25.827.164’de 1’dir.

Önceki ve Sonraki Yazılar