Av. Meltem Avşaroğlu

Av. Meltem Avşaroğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

SON VURUŞ

A+A-

Günler haftaları, haftalar ayları, aylar yılları kovalarken neredeyse her gün bir şeyler için çalışıp çabalıyoruz. Ama çoğumuzda bir mutsuzluk hali hâkim. Bazen bu kadar uğraşıyorum ama olmuyor diye bıkkınlık geliyor, bazen de yok artık olmayacak diye endişeleniyoruz hedeflediğimiz, çabaladığımız şeyler için. Bazen de göz göre göre haksızlıklara uğruyoruz. Bazılarımız ise yorulup, bıkıp, belki de endişeye kapılıp pes etmeyi tercih ediyoruz. Hedeflerimin önüme çıkan engellere takılıp pes etmek tercihim olmaz hiçbir zaman ama tam da yorulduğumu hissettiğim bir anda ''Jacop Riis'' imzalı bir yazının paylaşımına denk geldim sosyal medyada. Daha önce de yolum kesişmişti o yazıyla fakat tam da o an ihtiyacım olan şeymiş tekrardan rastgelmek onunla.
  Bahsettiğim yazı aynen şöyle; ''Çaresiz kaldığım zamanlarda gider, bir taş ustası bulur, onu seyrederim. Adam belki yüz kere vurur taşa; ama değil kırmak, küçücük bir çatlak bile oluşturamaz onda. Sonra birden, yüz birinci vuruşta taş ikiye ayrılıverir. İşte o zaman anlarım ki taşı ikiye bölen o son vuruş değil, ondan öncekilerdir.”
  Sabırla bekleyen, sabırla çabalayan, emek veren, ümit besleyen, hak yemeden dürüstçe savaşan, kalbini yolunda temiz tutan, önüne çıkan her türlü engele rağmen cesaretle ve azimle hedef yolundan dönmeyen ve gerçekten ne istediğini bilen biri, eninde sonunda mükafatını almaz mı?
  Tek sen yaşamıyorsun ki kırıklıkları, tek sen yorulmuyorsun ki, tek sen emek harcamıyorsun. Kimse hedeflerine çabalamadan ulaşamıyor. Hayal edilen her şeye ulaşmak kolay olsaydı o zaman hayal etmenin ne anlamı kalırdı?  Başarmak kolay olsaydı hazsız ve tadsız kalmaz mıydı? O zaman iyiki de zoru seviyor başarı, iyiki de zor yollardan geçiyor hayaller, hedefler.
  Hayat mucizelerle dolu bir mucize. Yağmurlu bir havanın aniden durulup, gökkuşağı açması gibi rengarenk ümitlere gebe. Sen azim ve umutla emek harcamaya devam et, belki son vuruşun zamanı geliyordur. Kim bilir?

Önceki ve Sonraki Yazılar