1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Soros'a Büyük Darbe!
Soros'a Büyük Darbe!

Soros'a Büyük Darbe!

Adı dünya çapında birçok sansasyon ve demokratik olmayan hareketlerle geçen Soros'a büyük darbe...

A+A-

Uluslararası haber ajanslarının son dakika geçtiği habere göre, Avrupa Komisyonu Başkanı önümüzdeki Perşembe günü ABD'li milyarder yatırımcı ve finans uzmanı George Soros'la bir araya gelecek. Görüşmenin bir parçası, kendisinin finanse ettiği bir üniversitenin kapatılmasını zorlayan yeni bir Macar yasasıyla ilgili olacak.
 
Macaristan Başbakanı Viktor Orban 2017 yılında Avrupa çapında STK'ların etkisiz hale getirileceğini söylemişti.
 
Macaristan hükümetinin yasal düzenlemeyle Macar asıllı Amerikalı iş adamı George Soros’un finanse ettiği, ülkedeki en prestijli üniversitelerden Orta Avrupa Üniversitesinin (CEU) çalışmasını imkansız hale getirmeyi amaçladığı iddia ediliyor.
 
YASALARI İHLAL EDİYOR
 
Başbakan Viktor Orban, konuya ilişkin, “Ülkede Soros’un üniversitesi dahil birçok uluslararası üniversitenin yasaları ihlal ettiği, bunun sahtekarlık olduğu” açıklaması yapmıştı.
 
Hükümet, Soros tarafından desteklenen sivil toplum kuruluşlarının da Soros ve uluslararası sermayenin çıkarlarını yerel hükümetlere dikte ettirmek için kullanıldığını öne sürüyor. Söz konusu sivil toplum kuruluşları ise Macaristan’ın izlediği sığınmacı politikasını eleştirdikleri ve ülkedeki yolsuzlukları gün yüzüne çıkardıkları için hükümet tarafından hedef gösterildiklerini savunuyor.
 
HÜKÜMETE KARŞI PROTESTO
 
Macaristan'ın merkez sağ Fidesz hükümeti, sivil toplum kuruluşlarına karşı yürüttüğü kampanya nedeniyle demokratik ilkeleri ayaklar altına almakla suçlanıyor.