1. YAZARLAR

  2. Burcu Kebir

  3. Sosyal Projelerde Kalıcı fayda ve başarı için “Devamlılık”
Burcu Kebir

Burcu Kebir

Yazarın Tüm Yazıları >

Sosyal Projelerde Kalıcı fayda ve başarı için “Devamlılık”

A+A-

 

Yaptığınız iş, uğraştığınız şey ne olursa olsun, “Gerçek başarı için çok çalışmak ve devamlılık esastır” sözüne aynen katılıyorum. Zira, tek atımlık süslü projelerin, reklam kokan bir kereye mahsus yardımlaşma etkinliklerinin, proje konusu kitleye fayda sağlamaktan çok, projeyi hayata geçirenlerin çıkarlarına hizmet ettiğini düşünüyorum.

Gerçekten fayda sağlamak, farkındalık yaratmak peşinde olan kurumların yürüttüğü Sosyal Sorumluluk Projelerinde ise yapılan çalışmaların niteliği ve projelerin belirli zaman dilimlerinde hayata geçirilme sıklığı, bu kurumların niyetleri ile doğru orantılı seyir izleyen tutumlar.

Bir konuya bir soruna dikkat çekmek için birçok çalışma yürütülebilir. Yapılan çalışmalarla o an için ciddi bir farkındalık da sağlanabilir. Ama bu farkındalığın kalıcı hale getirilmesi ve dolayısıyla soruna ilişkin kolektif bir bilinç oluşturulması için, toplumun soruna ilişkin farklı kanallardan farklı şekillerde, belirli aralıklarda uyarılmaya devam edilmesi ve mesajın sürekli olarak verilmesi gerektiğini düşünüyorum. .

Bu noktada, kurulduğu günden itibaren, kadın sorunlarını merkezine alarak çeşitli farkındalık projeleri yürüten ve zaman içinde projelerini çeşitlendirerek toplumun ihtiyaç duyan çeşitli kesimlerine de ulaşıp onların sorunlarına ilişkin de farkındalık yaratmayı amaçlayan Becker 35 Albatros Spor Kulübümüz’ün yukarıda belirttiğim düşüncelerime paralel bir bakış açısında olduğunu belirtmek isterim.

Bizler bugüne kadar, Kadın sorunları (şiddet-taciz-başlık parası-çocuk gelinler-okutulmayan kız çocukları), Zihinsel engelli çocuklar, kanser tedavisi gören çocuklar, ihtiyaç sahibi çocuklar ve yaşlılar için birçok sosyal sorumluluk projesi hayata geçirdik. Her yıl projelerimize yenisini ekledik. Bu yıl da mevcut projelerimize, Down Sendromlu Çocuklar, Otizimli Çocuklar, Beyin cerrahisinde tedavi gören çocuklar ve Köy Kütüphaneleri projelerini ekleyeceğiz.

Yürüttüğümüz tüm sosyal sorumluluk projelerini 1 yıllık plan dahilinde, Vizyon, misyon ve hedef kitlesi belli olan, sorunları analiz edilerek çözüm önerileri üretilmiş ve etkinlikleri planlanmış şekilde Proje Dosyaları halline getirip çalışma planlarımıza alıyoruz.

Dolayısıyla yılın başında yapacağımız çalışmaların yol haritasını ve zaman aralıklarını belirlemiş oluyoruz. Ve başından beri vurgu yaptığım konu; Proje konusu tüm gruplar için defalarca mesaj verecek çok sayıda etkinlik-organizasyon ve çalışma üreterek bunları yıllık planımıza göre hayata geçiriyoruz.

Gerçek fayda ve kalıcılık peşindeyiz. Farkındalık dediğiniz kalıcılık sağlanmadıktan sonra bir şey ifade etmiyor. Kalıcılık sağlamanın bir adım ötesi ise, “kitleleri harekete geçirip projelerinize ortak edebilmek” Bizim de en büyük hedefimiz bu aslında. Bu nedenle de çok çalışıyoruz.

Birçok yerde yürüttüğümüz sosyal projeler başarıyla anılırken, bizler kendimizi projelerimize dahil ettiğimiz ortaklar ve bizimle gönüllü çalışacak kişilerin sayıca artması ile gerçekten başarılı göreceğiz. Bu nedenle de “çok ve sürekli” çalışmaya devam ediyor olacağız.

Önceki ve Sonraki Yazılar