1. YAZARLAR

  2. Ata Benli

  3. Sürekli Değişen Kurallarla Enlerin En Değişken Survivor’u
Ata Benli

Ata Benli

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Sürekli Değişen Kurallarla Enlerin En Değişken Survivor’u

A+A-

Merhabalar. Final haftasına girdiğimiz enlerin Survivor ‘una bu sene hiç şüphesiz sürekli değişen kurallar damga vurdu. Gerek birleşmeye kalınacak yarışmacı sayısının sonradan netleşmesi, gerek bireysel sisteme dönüş için olması gereken minimum yarışmacı sayısı, gerekse de son otomobil hariç izleyiciyi tatmin etmeyen ödüller ile bir Survivor sezonunu daha geride bırakıyoruz.

 

Eski Ödüllerden Eser Yok Şimdi

 

İzleyiciye Survivor ‘u bu kadar sevdiren, belki çoğumuzun ömür boyu çalışsak bile edinemeyeceğimiz ödülleri yarışmacılara sunmasıdır. Tabi ki bu sene altı normal bir de süper lüks otomobil verildi ancak dikkat çekmek istediğim husus bu değil. Acun Ilıcalı ‘dan en azından enlerin Survivor ‘u diye lanse edilen 2017 yılı için izleyiciyi tatmin ettirecek hırs dolu ödüller beklerdim. Örneğin eskiden yarışmacıların aileleri adaya getirilir ve bir ödül oyunu ile birbirlerine kavuşurlardı. Bu tip maneviyatı yüksek ödüller haliyle reytinglere de yansıyor. Ben bu enlerin Survivor ‘unda böyle bir kavuşma izleyip üzerine uzun uzun yazılarımı yazmak isterdim mesela. Ya da NBA maçı, New York ‘ta alışveriş ödülleri gibi yarışmacıların adadan uzaklaşıp seyirciye gerçek hayatta nasıl olduklarını hatırlatan realityler izlemeyi daha fazla isterdim.

 

Otomobiller Şahane Ancak Mücadele Nerede?

 

Tabi ki araba ödüllerine bir şey demiyorum. Maddi açıdan yarışmacıları oldukça rahatlatacak cinsten. Özellikle geçtiğimiz gün elenen Berna Keklikler, adeta bir ev ücretine denk süper lüks dört çeker otomobil kazandı. Ancak bu oyunun bile heyecanlı bir parkur mücadelesi olmayıp, soru cevap olması seyircinin tepkisini aldı. Bu ödül için hiç görmediğimiz hırsla parkurlarda yarışacak yarışmacıları izlemeyi hepimiz daha çok isterdik. Belki de bu sene Survivor ‘dan en çok izleyiciyi soğutan, kurgulardır. Performans ile saniye sayma oyunu birleştirilmiş olsaydı eminim program çok daha fazla izleyiciye keyif verecekti. Ödülden de daha çok bahsetmiş olacaktık.

 

Kıbrıs Beşlisi Kalmak Üzere Dört Kişi

 

Kaç aydır Kıbrıs ‘a kalacak beşli diye tahminler yürütülürken, kanalın yorumcuları bile şok bir sistem değişikliği ile karşı karşıya kaldılar. Evet artık Kıbrıs ‘a dört kişinin gideceği açıklandı. Neden ve ne için bu değişiklik yapıldı? Bu herkese neden son hafta söylendi? Büyük SMS öncesi herkesin beş kişi Kıbrıs finallerine gidilmesini beklediği Survivor ‘da neden bu SMS sabit kalınarak kota dört kişiye indirildi? Acaba beklenmedik bir isim sıralamada beklenmedik bir yerde mi diye sorguluyor insan. Tabi ki Acun Ilıcalı ‘nın oylama ve eleme sistemine güvenim sonsuz. Ancak sürekli değişmekte olan bu kurallar izleyicide doğal olarak büyük SMS’te de destekledikleri yarışmacıların gelecekleri ile ilgili kaygılar oluşturuyor.

 

Kıbrıs Finallerini Sembollerle Garantileyen Sema ‘da Risk Altında

 

Bir başka değişiklik ise herkes Sema ‘nın Kıbrıs koltuğu garanti diye bakarken, yeni değişen sistemde aslında sadece ilk gün Kıbrıs ‘ta bulunup yeni SMS ile elenme olasılığı. Yani Sema bu Salı günü yayınlanacak bölümde Dominik adasında bir oyun oynayacak. Kazanan iki kişiden biri olamaz ise o günün akşamı canlı yayında SMS’e çıkacak ve hemen elenebilecek. Bu sistem değişikliğinin etkisi midir bilinmez ancak bence de bu enlerin Survivor ‘una en değişken Survivor dememde bir sakınca yoktur artık.

Önceki ve Sonraki Yazılar