1. YAZARLAR

  2. Burcu Kebir

  3. Tatil Sorumluluklarımız…
Burcu Kebir

Burcu Kebir

Yazarın Tüm Yazıları >

Tatil Sorumluluklarımız…

A+A-

 

Ailelerimizle tatil yaparak dost, akraba ve yakınlarımızla daha sık görüşmeye fırsat bulduğumuz yaz mevsimi, özellikle okulların kapalı olması nedeniyle çocuklarımız için gerçek bir tatil. Yoğun bir koşuşturma-ders-sınav maratonunun ardından tatilde yavrularımızın gerçekten de eğlenip dinlenmeleri gerektiğini düşünüyorum.

Biz ebeveynler, onların tatillerini istedikleri şekilde geçirmelerine yardımcı olurken, aynı zamanda “fırsat bu fırsattır” deyip, evde daha fazla birlikte vakit geçiriyor olmanın avantajını kullanarak çocuklarımıza bazı alışkanlıkları rahatlıkla kazandırabiliriz.  Adı eğitim olmayan, küçük bilgilendirmeler ya da örnek olacak davranışlarımızla onlarda önemli farkındalıklar yaratabiliriz.

Ben bunlara kısaca “tatil sorumluluklarımız” dedim…

Günümüzde en kıt ve en değerli kaynağın enerji olduğu gerçeğinden hareketle bu konuda bir bilinç yaratmakla başlayabiliriz örneğin. Çoğunun okullarında bu bilinç için gerekli yönlendirmeler yapılıyor olsa da biz konuyu pekiştirmek adına evde de devam edebiliriz. Biz ebeveynlerin öğretim şekli ise bana göre örnek olmak olmalı. Çünkü çocuklar anne-baba ya da yakınları ne yapıyorsa onu taklit ediyor. Işıkları açık bırakmamak, işimiz bittiğinde odadan çıkarken ışığı kapatmak, odada klima çalışıyorsa kapı ve pencereleri kapatmak ve bunların nedenlerini onlara anlatmak etkili olabilir.

Dikkatli kullanmamız gereken kaynaklardan bir diğeri de Su. Aynı şekilde su kullanımına da dikkat ederek, boş yere sarfiyattan kaçınarak çocuklarımıza bu konuda da örnek olmalıyız.

Bir diğer önemli konu ise Çöplerimiz. Evlerimizdeki çöpleri ayrıştırarak atarsak çocuklarımıza gerçekten çok önemli bir alışkanlık kazandırmış oluruz. Evsel atıklardan farklı olarak, kağıt, cam ve plastik çöplerimizi ayrıştırarak farklı yerlerde toplamamızın nedenlerini anlatarak, cam ve plastikleri verip ayrı yerlerdeki çöplere atmalarını yönlendirerek bunu sağlayabiliriz.   

Kağıtları geri dönüştürerek tekrar defter-kitap yapılabileceğini, bu sayede daha az ağacın kesileceğini ve bunun mevsimlerin dengesini bozmayacağını, böylelikle yağmurların yağmaya devam edeceğini kuraklık yaşanmayacağını;

Plastik malzemenin aslında dünyanın en çevreci malzemesi olduğunu, Almanya’ da kişi başına plastik tüketiminin Türkiye’ dekinden 3 kat daha fazla olduğunu; su içtiğimiz pet şişeden aslında bir battaniye üretilebileceğini, bir plastik malzemenin en az 4-5 kez geri dönüştürülebildiğini, sonra da yakılıp elektrik elde edilebileceğini anlatabiliriz.

Çöpe atıldığı takdirde plastiğin de camın da, kağıdın da tekrar tekrar kullanılabildiğini, bu sayede ülke ekonomisine önemli katkı sağlandığını, çöpleri karıştıran kişilerin aslında son derece önemli bir görevi yerine getirerek, bizim evlerimizde ayrıştırmadığımız çöpleri ayırarak bu geri dönüşümü başlattıklarını söyleyebiliriz.

Hayvan ve doğa sevgisi, büyüklere saygı, arkadaşlık ilişkileri, kitap okuma alışkanlığı, sağlıklı beslenme, paylaşma, yardımlaşma ….. vs bu liste öyle uzun ki aslında. Okullarda belirli ölçülerde verilen bu alışkanlık ve duyarlılıkları oturtmak ve pekiştirmek, bunlara yenilerini eklemek biz ebeveynlerin sorumluluğunda olmalı. Öyleyse hepimiz, onların geleceğine etki edecek bu önemli farkındalık ve duyarlılıklar konusunda çocuklarımız için sorumlu davranalım.  

Önceki ve Sonraki Yazılar