1. YAZARLAR

  2. Av. Hande ARAS

  3. TEMİZ VE SAĞLIKLI BİR ÇEVREDE YAŞAMAK İÇİN ALO 181 VE ÇOK DAHA FAZLASI
Av. Hande ARAS

Av. Hande ARAS

Yazarın Tüm Yazıları >

TEMİZ VE SAĞLIKLI BİR ÇEVREDE YAŞAMAK İÇİN ALO 181 VE ÇOK DAHA FAZLASI

A+A-

1972 yılında İsveç’in Stockholm kentinde doğal çevrenin korunması amacı ile toplanan Birleşmiş Milletler Çevre Konferansı’nda çevre sorunları gündeme getirilerek çevre kirlenmesine karşı ortak çözüm yolları aranmış ve konferans günü olan 5 Haziran; “Dünya Çevre Günü” olarak kabul edilmiştir. 


Ülkemizde 1978 yılında ayrıca 5-11 Haziran arası da Çevre Koruma Haftası olarak kabul edilmiştir. Bu haftanın önemine binaen okullarda da çeşitli etkinlikler düzenlenerek doğal çevrenin korunması bilincine sahip nesiller yetiştirilmeye çalışılmaktadır. Elbette iş sadece okullarda, eğitimcilere düşmemekte, tüm vatandaşların bu konuda bilinçli ve sorumluluk sahibi bireyler olarak özenli ve dikkatli davranmaları gerekmektedir.


Tüm bu özel ve anlamlı günlere rağmen dünyanın her yıl hızla kirlenmeye devam ediyor olmasına ne demeli? 


Peki, ne yapabiliriz?

Çevre bilinci deyince iş sadece çevreyi kirletmemekle bitmiyor. Çevreyi korumak da gerekiyor. Doğal çevremiz günden güne kirleniyor. Buna sebep olan ise; insan…


Bu noktada çevreyi korumak adına çocuklarımızın bu konuda bilinçlendirilmesi gelecek için çok önemli bir yatırım olacaktır. Bununla birlikte kirleteni uyarmak, mümkünse engellemek ya da ilgili birime şikâyet etmek de koruma adına son derece önemli bir adımdır. 

 


2872 sayılı Çevre Kanunu ve ilgili mevzuat uyarınca; çevreyi kirletmek kabahat ve suçtur; idari ve adli yaptırımları vardır. Bu noktada çevrenin kirletildiğine şahit olan vatandaşın durumu yetkililere bildirme sorumluluğu vardır. Böyle bir durumla karşılaşan vatandaş Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ihbar hattı olan ALO 181’i arayarak ihbarda bulunmalıdır.

 


Bununla birlikte her birimiz üzerimize düşeni yaparak doğal çevreyi koruma adına çok büyük adımlar atabiliriz.

Örneğin dünya üzerinde yaygın olan plastik kullanımı konusunda bireysel olarak üzerimize düşeni yaparak çevre kirliliğini azaltmamız mümkün. Plastiğin doğada çözünebilmesi için en az 500 yıl gerekiyor olması durumun vahametini anlatmak için yeterli gibi görünse de durumun sandığımızdan çok daha ciddi olduğunu ifade etmeliyim.

 


Yapılan araştırmalara göre okyanus ve denizlerde yaklaşık 150 milyon ton plastik çöpün yüzdüğü tahmin edilmekle birlikte, buna her yıl 6.5 milyon ton daha ekleniyor. Kullanılan plastiklerin sadece %10’unun geri dönüştürülebildiği dikkate alındığında geri dönüşüm de önemli bir adım ama yeterli değil. Üretilen deniz tuzunun içerisine ister istemez plastik de karışıyor. Çevreye verilen zararlar, tüm canlıların sağlığını tehdit ediyor. Plastik tüketimini azaltarak, alışveriş poşetleri yerine bez torbalar kullanarak, plastik yerine cam tercih ederek, plastik ürün ve oyuncaklardan uzak durarak ve daha pek çok önlemle plastik tüketimini azaltmamız mümkün. Her birey üzerine düşen küçük adımları attığı takdirde insanlık için çok büyük adımlar atılacağı da tartışılmaz bir gerçek.


Çevreyi koruyarak, insanı ve yaşayan tüm canlıları korumuş olduğumuzu unutmayalım.


Bir tek plastik mi diyecek olursanız, en büyük sorunların başını çektiği için bu konuya değindiğimi bilmenizi isterim.


Ebetteki çevreyi korumak için pek çok şey yapılabilir. Yeter ki yapılsın.


Ve bu konudaki sorumluluğumuzu tekrar hatırlatarak, sadece bugünümüz için değil geleceğimiz için çevreyi kirletenlere karşı herkesi ALO 181 ihbar hattını kullanmaya davet ediyorum. Bu bir vatandaşlık görevidir.


Temiz bir çevrede yaşamak ise tüm canlıların en doğal hakkıdır.
 

Avukat&Yazar
 

Hande ARAS

Önceki ve Sonraki Yazılar