1. YAZARLAR

  2. Mutlu Çakır

  3. TFF YÖNETİM KURULU DOĞRU MADDEDEN YANLIŞ KARAR VERDİ
Mutlu Çakır

Mutlu Çakır

Yazarın Tüm Yazıları >

TFF YÖNETİM KURULU DOĞRU MADDEDEN YANLIŞ KARAR VERDİ

A+A-

Kadıköyde oynanan Fenerbahçe ve Beşiktaş arasındaki, Türkiye Kupası Yarı final maçı, çıkan olaylar nedeniyle tatil edildi. 25 Nisan çarşamba günü toplanan, TFF Yönetim Kurulu toplantısında “Maçın kaldığı yerden, seyircisiz oynanmasına” karar verdi.

Beşiktaş teknik direktörü Şenol Güneş’in yaralanmasıyla ve takımın da sahadan ayrılmasıyla sonuçlanan seyirci olayları nedeniyle, TFF, Müsabaka Talimatı 19. Maddeye göre karar verseydi, “ev sahibi takımın hükmen mağlubiyeti” kararı vermeliydi. Ama TFF 20. Maddeden işlem yaptı ve Maçın kaldığı yerden seyircisiz oynanması kararı verdi.

En son söyleyeceğimi baştan söyleyeyim bu karar doğru bir karardır.

Şimdi kupa maçının oynandığı akşama dönelim. 2. yarıda, 1 kişi eksik oynayan Beşiktaşlı futbolcuların, rakibi eksiltmek adına, faullere aşırı tepkiler verdikleri, seyircilerin sahaya bozuk para veya çakmak benzeri şeyler atıp kötü tezahürat yapmalarına rağmen, Fenerbahçeli futbolcuların, rakibi tahrik edecek ve saldırı niteliğinde eylemleri olmadığı konusunda fanatik olmayan herkesin hem fikir olması gerekir. SEYİRCİ KÖTÜ TEZAHÜRATI VE SAHAYA MADDA ATMANIN DA DİSİPLİN TALİMATINDA MADDELERİ VAR VE PFDK tarafından cezalandırılması gerekir. Bunu bir kenara yazalım.

Gelelim, maçın tatil edilmesine sebebiyet veren olaya. Teknik Direktör Şenol Güneş’in yaralanmasıyla sonuçlanan olayların başında, yedek kulübesindeki kaleci Tolga Zengin’in, seyircilere doğru hamle yaptığı ve teknik direktörü Şenol Güneş’in de onu oradan uzaklaştırmak için gittiği ve seyircilerle TEMAS EDECEK KADAR YAKLAŞTIĞI ve bu anda başına sert bir cisim isabet ettiği ve sahadan çıkarken de pet su bardağı isabet ettiği görüntülerden de sabir.

Şenol Güneş’in yaşadığı talihsiz olay, kabul edilemez ve ağır bir ihlal olmakla birlikte, saldırının teknik direktörün kendisine ayrılan bölümde değil de seyircilerle çok yakın bir noktada meydana geldiği, olayların başında tahrik altındaki Tolga Zengin’in seyircilere yönelmesi sonrasında, kontrolden çıkıp, Şenol Güneş’i yaraladığı ve maçın da bu şekilde tatil edildiği ortada.

Fenerbahçe futbolcuları veya teknik heyetinin olayların başlamasında veya devamında dahli olmadığı, maçın tatil edilmesine sebebiyet veren eylemlerin, seyircilere yönelen yedek kaleci ve kendisine ayrılan alandan ayrılarak o bölgeye giden teknik direktör Şenol Güneş’in seyircilerle doğrudan temas kurulabilecek bir noktaya gitmesi sonrasında yaşanması karşısında, Fenerbahçe aleyhine verilebilecek bir HÜKMEN MAĞLUBİYET KARARININ, ÇOK AĞIR BİR YAPTIRIM OLACAĞI, EMSAL OLUŞTURARAK KÖTÜ NİYETLİ KİŞİLERCE KULLANILARAK, MAÇLARIN YARIDA KALMASINA SEBEBİYET VEREBİLECEĞİ de açıktır.

Öte yandan, bu eylemlerin çok ağır şekilde 6222 sayılı yasa kapsamında cezalandırılması ve kulübe de saha olayları nedeniyle gereken cezaların verilmesi de zorunludur.

Bu durumda, bana göre en adil karar, MAÇIN TATİL EDİLDİĞİ ANDAKİ SKORLA TESCİL EDİLMESİ olması gerekirdi. Zira, olayların başlamasında tahrik altında da olsa Beşiktaş’lı kaleci Tolga Zengin’in eylemi vardır. Eğer, sahaya bir taraftar girseydi ve görev alanında Şenol Güneş’e saldırsaydı, maçın tatili ve hükmen mağlubiyet kararı verilmesi gerekirdi. Ama bu durumda, ŞENOL GÜNEŞ’İN OLMAMASI GEREKEN BİR NOKTADA MÜDAHALE MARUZ KALDIĞI, AÇIKTIR.

TFF Yönetim kurulu bu durumda 20. Maddeye göre karar vermekle doğru olanı yapmıştır. Ancak, maçın kaldığı yerden aynı şartlarla oynatılması imkansız olduğundan, en doğrusu kaldığı yerdeki skorla tescil etmesiydi. Bunu yapmadı. Sonrasında da Beşiktaş maça çıkmayacağını açıkladı. Bu durumda BJK’ye başka cezalar da söz konusu olacak. Ama skoru tescil etseydi, BJK de zor durumda kalmayacaktı.

Hükmen mağlubiyet kararı verilmemesi, doğrudur. Ancak, maçın seyircisiz tekrarı kararı TFF yetkisinde olmakla birlikte, sonrasında yaşanan olaylar da göstermiştir ki, Türk futboluna zarar vermiştir.

Tekrar altını çizmek gerekirse, Şenol Güneş’e yapılan çok ağır bir saldırıdır ve en ağır şekilde cezalandırılmalıdır. Ama bu 6222 ye göre olmalıdır.

http://www.sporavukati.com/tatil-edilen-fenerbahce-besiktas-macinda-karar-ne-olmali/

 
Önceki ve Sonraki Yazılar