1. YAZARLAR

  2. Bekir Ayaz

  3. TÜRKİYE NEDEN  KATAR’A DESTEK ÇIKMALI
Bekir Ayaz

Bekir Ayaz

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

TÜRKİYE NEDEN  KATAR’A DESTEK ÇIKMALI

A+A-

Ortadoğu’da neler oluyor neler bitiyor? Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Mısır, Libya ve Maldivler; katara ağır derecede yaptırımlara başladıklarını açıkladılar.
Hepimizin aklından durup dururken bu iş neyin nesi nereden çıktı bu yaptırım ve neden Katar diye geçirmiş olabiliriz. Kurmuş olduğumuz sentezlerde bir avuç toprağı ve cüz’i derecede nüfusu bulunan bu ülkeyi neden yalnızlığa itmeye çalışıyorlar diye merak etmiş olabilirsiniz.
Misak-i Milli sınırları içerisinde cereyan eden olayların dışında olup bitenler sizleri ilgilendirmiyor deyip kulak arkası yaptınız yoksa?
Şimdi yazımıza biraz daha derinlik kazandıralım ve vuku bulan bu olayın Türkiye’yi neden alakadar ettiğini birlikte analiz ederim isterseniz.
Düşünce sezileriyle sizleri 19.YY la götürmek istiyorum. Çünkü bu olayın alt yapısı bu yüzyılda başlamaktadır. Körfez’de yayılımcı bir politika izleyen İngiliz derin devletinin yanına çekmek için ikna edemediği tek ülke Katar’dır. Dönemin katar lideri mevzubahsi dönemde, evladına ne pahasına olursa olsun Türklerden ayrılma diye vasiyette bulunur.
1916 yılına kadar bölgeyi idare eden Osmanlı İmparatorluğu artık hükmü kalmamış ve çekilmiştir. Osmanlıdan boşalan bölgeyi İngilizler himayesine alarak kontrolü sağlamaya çalışmışlardır.
Düşüne biliyor musunuz; o günden bugüne bitmek tükenmek bilmeyen kuyruk acısı.1960 yılların sonlarına doğru bölgeyi terk eden İngilizler, Birleşik Arap Emirlikleri konfederasyonun içinde kalması için teklifte bulundular. Katar İngilizlere biat etmek yerine bağımsızlığı ve ümmetin yanında olmayı şerefiyle yaşamayı tercih etti. Bu davranışı ile bölgede aykırı ve feri hareket eden devlet haline geldi. Geçmişten uzanan birlikteliğin gerginliği, şimdiye kadar süre geldi ve yüz yüzüne çıkarak aleni bir şekilde tavan yaptı.
Ne yapsalar boştu çünkü göklerden gelen karar ümmetin yanında İslam’ın son kalesi Türklerin yanında olmaları gerektiğini düşünüp idrak ve etüt ediyorlardı. Türkiye terör ve terörizm faaliyetlere karşı ve her zaman mazlumun yanında idi. Suriye’de çatlaklık veren olaylar ile omuz omuza dirsek teması sağlayıp küresel güçlere karşı olduğunu göstermeye başladı.
Tabii büyüme trendi yakalayan, bölgesinde oyun kurmak için yeniden ayağa kalkan Türkiye’nin önünü kesmek adı altında bu birlikteliğin bir cezası olacaktı. Bu karşılığı vermek adına ABD’nin yeni başkanı Trump kolları sıvayarak harekete geçti.
11 Eylül olaylarının finansörü olarak ilan edilen Suudi Arabistan’ı n Riyad yönetimi ile sorunların çözümlendiğini kamuoyu önünde flaşörler eşliğinde deklare etti. Yapılan bu açıklamalara binaen ABD basını iki ülkenin gizli anlaşmalar yaptığını, Ortadoğu ve Afrika’da ABD çıkarlarına aykırı davranan asi çocuk Türkiye’nin yerine Suudileri yeni müttefiki olduğu yazıldı.
Mısır’da iktidarda bulunan cunta rejim yönetimi başkanı General Sisi beyaz sarayda 3 saate varan iltişamlı bir şekilde ağırlandı.45 gün sonra Suudi ziyareti gerçekleştirildi. Tüm dünyanın merakla izlediği bu ziyarette, ABD başkanı Trump ülkesinin milyar dolarlık borçlarını ödeyecek nakitti alıp, Katar’ın bitirilmesi için düğmeye bastı. Kamuoyu aydınlatma adına olası sorular üzerine Ortadoğu’da cereyan eden terörizm eylemlerinin baş sorumlusu Katar’ı işaret ederek yoluna devam edecekti.
TÜRKİYE NEDEN KATAR’A DESTEK ÇIKMALI.
Unutulmamalıdır ki kendisi küçük yüreği büyük ülke olan Katar her fırsatta yakınlığını gösterip Türkiye’nin kara gün dostudur.
Bakınız 15 Temmuz darbe gecesine. Her fırsatta demokrasiden insan haklarından bahseden sözde emperyalist güçler ile sızıntı, işgalci, terör örgütleri ülkeyi ele geçirmek adına darbe girişiminde bulunup, ekonomik dengeleri pasifleştirerek suni bir kriz ile karşı karşıya getirdiler. Katar boş durmayarak yapmış olduğu yatırımlar ile ülkemizi krizin eşiğinden alarak vatandaşın huzur ve sağlık içerisinde nefes almasını sağladı.
Darbe gecesinde 150 ye yakın özel kuvvetler personelini Cumhurbaşkanının emrine göndererek güven telkin etti. İhtiyaç duyulmaması üzerine 19 Temmuz günü ülkelerine sessiz ve sedasız bir şekilde gittiler. Burada ayrıca bir parantez açmak istiyorum. Darbenin başarılı olup olmayacağı net değil iken kayıtsız ve şartsız bir şekilde Türkiye’nin yanında yer aldığını bildiren ilk ülkedir. Filistin’de, Mısır’da ve Suriye dahil olmak şartıyla batıyı karşısına alarak Türkiye’nin izlemiş olduğu politik sonucu maddi ve manevi desteklemiştir.
Rusya ile ilgili yaşanan uçak krizini hepimiz hatırlarız. Soğuk kış aylarında ülke insanını açıkta bırakmama adına gazı gerekirse maliyetine ben veririm diyerek gönüllere bir kez daha su serpti.
Ortadoğu ve dünyada bağımsız ve tamamen bizim denetimimizde olan Tugay seviyesinde ilk askeri üssümüzün açılması için izin veren ülkedir.
Küresel güçler ve uzantıları Türkiye’ye ye her ekonomik saldırı sonrası namusu hariç maddi gücüyle şartlar ne olursa olsun diyerek yanımızda olan kara gün dostudur Katar.
Siyonist aklın ajandaları bununla yetinmeyip, Recep Tayip Erdoğan’ın ve Türkiye’nin sonunu geldiğini sosyal medya hesaplarında paylaşmaya başladıklarında, Katar’ında bundan nasibini alacağını dile getirirken bu hesaplaşmanın olacağının işaretini veriyorlardı.
Suudi Arabistan ile anlaşmaya vardığımız silah anlaşmasının tek taraflı iptali üzerine, Katar 2 milyar dolarlık savunma alımı anlaşması yaptı. İnşaat sektörü başta olmak üzere 15 milyar dolarlık vatandaşlara iş imkan kapısı açtı. Herkes bir bir bizden uzaklaşırken kara günde yanımızda dimdik duran tek ülke Katar oldu.
Muhalefetinden tuttun gençlisine yaşlısına, kızından, kadınına varana kadar her kes iyi bilsin ki Katar’a vurulan bu neşter aba altından sopa göstererek Türkiye’yi hedef aldığının işaretidir. Bütün bu olup bitenlere binaen Katar’dan sonra sıra Türkiye’ye geleceğini her kes az buçuk tahmin ediyor.
Tüm bu sebeplerden dolayı biz Katar’a ne pahasına olursa olsun sahip çıkmak zorundayız. Devletimiz elinden geleni yapıyor ve yapmaya devam etmektedir. Bugün bize düşen görev devletimize sahip çıkarak, kötü günde yanımızda olan Katar’a tam destek vermek.
İslam’ın sancağının dalgalanmasını sağlayan Türk’ler vefalı insanlardır. Kendisine yapılan kötülüğü de, iyiliğide asla unutmaz. Dostumuzun dostu bizimde dostumuzdur. Dostumuzun düşmanı bizimde düşmanımızdır. Biz atadan dededen böyle gördük bize kucak açan her kim olursa olsun yanındayız.
Katar bize verdiği destekten dolayı bir bedel ödüyor ve bizde buna müsaade etmeyeceğiz.

Önceki ve Sonraki Yazılar