1. YAZARLAR

  2. Gonca Elibol

  3. VİTRİNLERİ OYNAMAK
Gonca Elibol

Gonca Elibol

Yazarın Tüm Yazıları >

VİTRİNLERİ OYNAMAK

A+A-

Bugün Karşıyaka çarsıdan eve giderken çarşıdaki mağazaların vitrinlere daha bir başka baktım.

Kuyumcusu, tekstilcisi, pastanecisi, telefoncusu, takıcısı, gözlükçüsü vs. en güzel ürünlerini vitrinlerine sergilemişler müşterisiyle buluşmasını bekliyor. Ürünler satılmak için adeta haykırıyor. Beni alın, beni alın diye. Alıcı ve satıcı birbirini en kısa zamanda bulur temennisi ile gelelim kendi konumuza, köşe yazıma neden vitrinleri almak istediğimi anlatayım.

 

Vitrinlerini çok iyi sunan insanları yani "kedi iken kendini aslan sanan" insanlardan bahsetmek istiyorum. Ancak pazarlamaktan bahsetmiyorum.Çünkü pazarlama yapmak için bir ürünün bir hizmetin olması ve buna göre piyasanın bulunması gerekmektedir.

Benim anlatmak istediğim; kendilerini "kendi olmaktan farklı göstermeyi,abartmayı, hatta çekinmeden yalan söylemeyi iyi beceren insanları kastediyorum. Başkalarının sırtından geçinmeyi, diğerlerinin çalışma ve başarılarının üstüne konmayı, çıkarları için başkalarını kullanmayı , çakma olmayı seven insanlar...

 

Halbuki hayatta her koşulda, her ortamda dürüst, samimi ve iyi niyetli olmak daima kazandırır. Bu tarz insanları asla anlamış değilim, anlayamıyorum.

 

Hani meşhur bir hikaye vardır.

 

"Öğretmen mezun olmak üzere olan öğrencilerine okulun son günü son bir ders daha vermek için tahtaya geçiyor. Tahtaya kocaman (1) bir rakamı çiziyor.

– Bu bir rakamı sizin kişiliğinizdir. Uzun emekleriniz, çalışmalarınız sonunda bugün mezun olmayı başardınız.

Sonra (1) birin yanına bir (0) sıfır koyuyor:

– Bu, başarıdır. Başarılı bir kişilik (1) biri (10) on yapar.

Bir (0) sıfır daha koyuyor:

– Bu, sıfır da okul sonrasında yıllar içinde oluşacak tecrübedir. (10) on iken (100) yüz olursunuz. Hayatın akışında yetenek, disiplin, sevgi, saygı… Sıfırlar eklenip böyle uzayıp gider: Eklenen her yeni (0) sıfır kişiliğinizi (10) on kat zenginleştirir.

Öğretmen sonra eline silgiyi alıp en baştaki (1) biri siliyor. Geriye bir sürü sıfır kalıyor ve öğretmen dersin son sözünü söylüyor:

– Kişiliğiniz yoksa veya kişiliğinizden ödün vermişseniz sahip olduğunuz tüm özelliklerin bir anlamı kalmaz."

 

Bu hikayede olduğu gibi hayatta en önemli şey kişiliktir. Her durumda dik durmanın, menfaat ve çıkar ilişkisi için başkalarına yaklaşmamanın, başkalarının emeklerine iki virgül ekleyip kendi başarınmış gibi göstermemenin, insanları yarı yolda bırakmamanın, kendini olduğundan farklı gösterip vitrinlerde durmamak gerektiğine inanıyorum. Kötü niyetli olan bu tarz insanların bir yerde köşeye sıkıştığını ve bir gün balonlarının söndüğünü mutlaka gördüm.. Ayrıca bir bakarsın bir deprem olur vitrinden düşüp yok olmakta var. Çünkü ilahi adalet mutlaka yerini bulur.

 

İçinizdeki iyi niyetin ve güzelliklerinizin artığı ve Vitrinlere iyiliklerin sergilendiği günler dilerim.

 

Gonca Elibol

Eğitmen & Yazar

İnsan Kaynakları Uzmanı

 
Önceki ve Sonraki Yazılar