Ayşe Baltacı

Ayşe Baltacı

Yazarın Tüm Yazıları >

YAZ BAKIMI

A+A-

 Yaz mevsiminin gelmesiyle dışarıda daha fazla zaman geçiririz. Üstelik deniz mevsimiyle birlikte birçoklarımız daha bronz bir tene sahip olmak ister. Tabi yazın gelmesi ve kızgın güneş cildimiz için bir tehlike oluşturur. Bu nedenle özellikle yaz aylarında cildimiz için özel bir itina göstermek ve cilt bakımına önem vermek gerekir. Aşağıdaki yaz için cilt bakım önerilerini dikkate alarak bu konuda cildinize yardımcı olabilirsiniz:

1.Cildinize sıklıkla peeling yapın. Cildinizin yeterince nemli olduğundan emin olun. İlk olarak cildinize peeling yapmadıkça nemlendiricinin kuru cildinizde tam bir etki göstermeyeceğini bilmelisiniz. Cildinize peeling yaparken şeker veya tuz kullanmanız ölü cilt hücrelerinizi atmaya daha iyi yardımcı olacaktır. Cildinize peeling yaparken çok sert davranmayı ve nazikçe dairesel hareketlerle ovma yaparak uygulayın. Özellikle yüz ve boyun çevrenizde daha hafifi hareketlerle uygulamalısınız. Yaz boyunca haftada 2 defa peeling uygulamanız cildinizi daha yenilenmiş ve parlak gösterecektir.

2. Güneşten koruyucu krem kullanın. Dışarı çıkacağınız her zaman güneşten koruyucu krem kullanmalısınız. Hem yüzünüze hem de vücudunuza güneşten koruyucu krem sürmeniz cildinizi güneşlin zararlı etkilerine karşı koruyacaktır. Denizde güneşlenirken kesinlikle güneşten koruyucu krem kullanmayı ihmal etmemelisiniz. Çünkü güneş cildinizi kurutur, yakar ve daha çabuk yaşlanmasına yol açar. Üstelik cilt kanseri riskiniz de artar.

3. Cildinizi nemlendirin. Sabah ve gece yüz nemlendirici ve günlük olarak vücut losyonu kullanın. Böylelikle cildinizi nemli tutabilirsiniz. Cildinizdeki nemi korumak için duş sonrası losyonu doğru uygulayın.

4. Yazın dudaklarınızın da iyi bir bakıma ihtiyacı olacağını unutmayın. Çünkü güneş dudaklarınız bir hayli kurutabilir ve çatlatabilir. Dudaklarınızı daha yumuşak ve nemli tutmak için dudak kremi kullanın. Dudak kreminin güneşten koruma özelliğinin de olması daha uygundur.

5. Pedikür yaptırın. Yazın sıcak havalarda muhtemelen sandalet türü şeyler giyinmek istersiniz. Ve elbette ki ayaklarınızın da iyi görünmesini istersiniz. Bunun için haftalık olarak bir güzellik salonunda pedikür yaptırmanız iyi olur. Ayak bakımınız için yatmadan önce ayaklarınıza limon suyu ve vazelin karışımı sürebilirsiniz. Bu karışımı sürdükten sonra yatmadan önce temiz bir çift çorap giyinerek öylece uyuyun.

6. Sağlıklı beslenin. Vitamin, antioksidan ve omega 3 yağ asitleri yönünden zengin besinleri yiyerek cildinizi besleyebilirsiniz. Soğuk su balıkları ve keten tohumu omega 3 yönünden zengindir. Dutgil meyveleri, yeşil yapraklı ve parlak renkli sebzeler cildinize önemli düzeyde antioksidan desteği sağlayacaktır. Egzersiz yapmayı ihmal etmeyin. Biraz aerobik egzersizler ( haftada en az 3 defa ) hem sağlığınız hem de cildiniz için oldukça fayda sağlayacaktır. Cildiniz yenilenir, ferahlar ve daha parlak bir görünüm kazanır. Bol su içmeyi ihmal etmeyin. Günde ortalama 8 bardak su için. Su vücudunuzdaki zararlı maddeleri dışarı atarak vücudunuzu yeniler. Cildinizi daha temiz ve sağlıklı gösterir.

7. Şapka takın ve gölgeli yerleri tercih edin. Her ne kadar vücudun güneşe ihtiyacı olsa da çok fazla güneşe maruz kalmayın. Güneşli havalarda başınızı, saçlarınızı ve yüzünüzü koruyun. Ayrıca gözlük takmayı ihmal etmeyin. Gözlük hem gözlerinizi hem de göz kenarlarındaki cilt bölgenizi korur. Bu bölgelerin güneşe çok maruz kalması çizgiler ve kırışıklıkların oluşmasına neden olur.

Önceki ve Sonraki Yazılar